Rüzgar Türbinlerinin Yarattığı Ses Kirliliği Ortadan Kalkıyor mu?

07 Ekim 2015 Dergi:

İspanya’da Burgos yakınlarında yer alan rüzgar gülü tarlasında teknisyenler rüzgar güllerinin sesini azaltmak adına yeni bir sistem üzerine çalışıyorlar. Ses kirliliği rüzgar türbinlerinin ana problemi olarak görülüyor. Ses emici aletlerin yapılması ise yeşil enerji alanında atılacak en büyük adım olarak nitelendiriliyor.

Gelecekte rüzgar tribünlerinin kentlere daha yakın alanlara kurulacak olması da bu ihtiyacı artırıyor. Windtrust Teknik Koordinasyon Sorumlusu Garcia Ayerra ses emici yeni aletin nasıl çalışacağını anlattı:“Bu aygıt tırtıklı dişlilerden oluşan özel bir tasarıma sahip. Böylece rüzgarı kırıyor ve türbinden çıkan sesi azaltıyor. Şu sıralar denenen modeller 78 metre yüksekliğinde ve 90 metrelik bir rotor çapına sahip.”

Rüzgar türbinleri genel olarak bir futbol sahası büyüklüğünde alan kaplıyor. Avrupa Projesi Windtrust adına çalışan mühendisler ise bıçaklar arasındaki karbon tel oranını artırarak türbinin ağırlık kontrolünü sağlıyorlar. Bu açıdan maliyetleri düşürmeyi planlıyorlar. Madrid yakınlarında yer alan bir fabrikada ise araştırmacılar Rüzgar Çevirici adını verdikleri bir başka aygıtı deniyorlar. Bu aygıt mekanik enerjiyi elektriğe çeviriyor. Teknisyenler ise makine hareketleriyle enerji üretiminin arasındaki dengeyi artırmayı amaçladıklarını belirtiyor.Windtrust Proje Koordinatörü Mauro Villanueva ise gelecek planlarından şu sözlerle bahsetti:

“Avrupa’da mümkün olduğunca temiz ve tutarlı bir enerji kaynağına ulaşmak istiyoruz. Bu sebeple odaklanmamız gereken konu devamlılık ve tutarlılık. Rüzgar türbinlerinde de bu en önemli konu. Tüm Windtrust iş birlikçileri belli başlı tasarım modelleri üzerinden hareket ediyorlar. Yeni nesil bileşenlerle kıyıdaki türbinlerimizi daha tutarlı hale getireceğiz elbette denizdekileri de öyle.”

Rüzgar türbinleri her geçen gün temiz enerji alanında kendine daha önemli bir yer ediniyor.

Youtube link: https://www.youtube.com/watch?v=mGMH3QFSjTM

Kaynak: tr.euronews.com