Rüzgâr Türbinlerinde Bakım ve Onarım Maliyetlerini Düşüren Teknoloji: Twistact

12 Eylül 2022 Dergi: Eylül-Ekim 2022
Yeni bir dönel elektrik kontağı yöntemi, rüzgâr türbinlerinin elektrik üretme şeklini kökten değiştirebilir. Böylelikle herhangi bir bakım veya parça değişimi gerektirmeden 30 yıl boyunca elektrik üretebilir.

Sandia Ulusal Laboratuvarları araştırmacıları, yeni bir dönel elektrik kontağı türü geliştirdiler. Teknolojiye Twistact adı veriliyor ve bu teknoloji büyük rüzgâr türbinlerinde pahalı ve nadir toprak elementli mıknatıslara olan ihtiyacı ortadan kaldıracak.

Sandia şimdi yeni nesil doğrudan tahrikli rüzgâr türbinlerini geliştirmek için enerji endüstrisi ile ortak olmaya hazır.

Sandia'nın Twistact'i, sabit ve dönel bir çerçeve arasında, farklı hızlara veya dönme yönlerine sahip, iki döner düzenek arasında elektrik akımı iletmek için yeni bir yaklaşımdır. Bu yöntem rüzgâr türbinlerinde kullanım için idealdir.

Sandia araştırma bilimcisi ve mühendis Jeff Koplow: “Geleneksel dönel elektrik kontaklarının sınırlı hizmet ömrünü aşmanın bir yolunu bulabilirsek, bunun oyunun kurallarını değiştireceğini biliyorduk. Dönel elektrik kontağı mimarisi geliştirmenin başka bir makul yolu olup olmadığını düşünmek için çok zaman harcadık" dedi.

Twistact, elektrik akımını ultra düşük dirençli bir yol boyunca iletmek için tamamen dönen kontakt cihazı olarak ortaya çıktı. Bu teknoloji sürdürülebilirliği artıracak, bakımı azaltacak ve maliyetleri düşürecektir.

Twistact Teknolojisinin Faydaları

Bu teknolojinin daha ilgi çekici yönlerinden biri, California'da kullanılan dikey rüzgâr türbinlerinde Twistact teknolojisinin kullanılmasıdır. Bu türbinin ekipmanları arasında yer alan değiştirilebilir fırçalar, kayar halkalı motorlar ve jeneratörler gibi yenilikler oyunun kurallarını değiştirebilir.

Twistact'ın en büyük faydalarından biri, nadir toprak elementlerinin tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Bu malzemelerin hassas tedarik zincirleri ve önemli ilk yatırım maliyetleri vardır.

Bu malzemelerin zayıf tedarik zinciri sorunlarına bir örnek, 2011 yılında, bu tür mıknatısların yapımında kullanılan iki nadir toprak elementi olan Neodimyum ve Disprosyum'un fiyatının, tedarik zinciri işlevlerinde büyük bir kriz nedeniyle fırladığı zamandı. Böyle bir olay, büyük rüzgâr türbinlerinin kullanımını tamamen ortadan kaldırabilir.

Günümüzde rüzgâr enerjisi üretmek için Twistact ile kullanılan sistemlerde sürekli olan hiçbir bakım veya değiştirme maliyeti yoktur. Twistact, yüksek bakım gerektiren fırça veya kayar halka tertibatları, kayan kontakt ve elektrik arkı için ortak olan iki büyük bozulma sorununu ortadan kaldırır.