RENSEF, Antalya'da yenilenebilir enerji sektörünü bir araya getirecek

22 Ağustos 2013 Dergi: Temmuz-Ağustos 2013

Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı RENSEF Agoras Fuarcılık tarafından 31 Ekim-03 Kasım tarihleri arasında Antalya Cam Piramit’te düzenlenecek. Türkiye’nin güney bölgelerinde, turizm, sanayi, tarım, ticaret ve sağlık sektörlerindeki enerji ihtiyacına, ekonomik çözümlerin tanıtıldığı, bölgenin en önemli ticari buluşmasını organize etmek amacıyla düzenlenecek olan fuarda, enerji verimliliği konusunda çözümler ve projeler geliştiren firmalarla, otel, AVM, hastane ve tarım yatırımcılarını bir araya getirecek.

“Antalya’da güneş enerjisi gündemde”

Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız Agoras Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dükkancı, bu yıl ilk defa düzenleyecekleri 3.000 m2 - 2.500 m2 net sergileme alanına sahip olan fuarın 70’e yakın firma ve kurumun katılımı ile gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Fuarın amacının ülkemizin güneyinde bulunan turizm ve tarım yatırımcılarına, sanayicilere ve belediyelere yenilenebilir enerjiyi ve enerji verimliliğinin anlatmak olduğunun altını çizen Dükkancı, fuarın Antalya düzenlemesinin sebeplerini ise şöyle açıkladı: “Antalya'da, turizm tesisleri “Enerji Verimliliği” konusunda yolun başında. Turizm tesislerinde enerji maliyetleri alternatif enerjiler konusunda yatırımcıları arayışa sürüklüyor. Güneş enerjisi gündemde. Hatta güneş enerjisinde Antalya'nın Avrupa başkenti olma iddiası dilleniyor. Seracılık sektörünün her yıl ürettiği milyon ton düzeyindeki organik bitki atığı, turizm tesislerinin ürettiği yiyeceklerin oluşturduğu biyoatık, biyogaz enerjiye nasıl dönüşür arayışları gündemde... Diğer yandan bölgemizde çok uygun görünmese de rüzgar enerjisi bu bölgenin yatırımcısının gündemine geliyor zaman zaman. Coğrafi olarak Antalya'ya çok yakın olan Afyon, turizm veya tarım yatırımcısının enerji ihtiyaçları için jeotermal enerji ile çözüm olabilir mi sorusu da gündemde. En önemli sorulardan birisi de bu büyüklükteki yatırımların nasıl finanse edileceği üzerinedir. "Yatırımın geri dönüşü ne zaman gerçekleşir? Peki, tedarikçiler kim? Kimlerle yola çıkabilir?” soruları da gündemde. Bu çerçeveden bakınca, ülkemizde turizmin ve tarımın başkenti, hızla gelişen Antalya'da, enerji sektörünün ulusal ve uluslararası oyuncularını verimli ve keyifli bir fuarda buluşmaya davet ediyoruz.”

“Turizm yatırımcıları enerji maliyetlerini düşürmek için arayış içinde”

Antalya’da turizm yatırımcılarının enerji maliyetlerini düşürme adına ciddi arayışları olduğunu ifade eden Dükkancı, 5 yıldızlı otellerin ortalama 3 MW elektrik tüketimi olduğunu ve bu otellerin elektrik tüketimini % 20 oranında düşürmeyi başarabilse ortalama 600 kW daha az enerji tüketmiş olacağının altını çizdi. Dükkancı şöyle devam etti: “Bir başka deyimle yıllık 1.000.000 TL elektrik bedeli ödeyen otel yatırımcısına siz diyorsunuz ki, ‘% 20 tasarufla 200.000 TL cebinizde kalacak.’ Gelip sizi dinlemez mi, sizinle tanışmak istemez mi? Diğer taraftan enerji verimliliği veya yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili firmalar, özellikle turizm yatırımcılarına ulaşmakta çeşitli sıkıntılar yaşıyorlar.  Bir otelin sahibine, yatırımcısına ulaşmak pek de kolay olmuyor. Son derece ilgililer ancak birebir ulaşıp sunum yapmak pek mümkün değil. Otellerin teknik müdürleri bu konuda daha önemli bir merci. Ancak bazı teknik müdürleri enerji verimliliği teknolojileri ve yenilenebilir enerji sistemleri ile ilgili çok bilgili değiller. Bazen de farklı firmaların farklı sunumları bilgi kirliliği yaratabiliyor. Bazen iki farklı şeyi kıyaslamak zorunda kalabiliyorlar. Bazen de firmaların yarattığı satış baskısından rahatsız olabiliyorlar. Bu çerçeveden bakınca, otellerin yatırımcılarını, genel müdürlerini, teknik müdürlerini, teknik yöneticilerini bir arada görebileceğiniz bir ortamı yakalamak pek mümkün olmuyor. İşte bizler Agoras Fuarcılık olarak Antalya’da bu ortamı yaratabilmek için bu fuarı düzenliyoruz. Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği konusunda faal olan firmaları, otel yatırımcıları, otellerin genel müdürlerini, teknik müdürlerini, teknik yöneticilerini, büyük sera yatırımcıları, bölge belediyelerinin yöneticileri ile buluşturabileceğimiz bir fuar ortamı yaratmaya çalışıyoruz. Sırf Antalya’da 850 üzerinde Turizm Bakanlığı teşvikli otel olduğunu düşünürsek, 5 yıldızlı bir otelin de ortalama 2,5-3 MW elektrik tüketimi olduğunu düşünürsek turizm yatırımcılarına yenilenebilir enerji sistemlerini anlatmanın ne kadar önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz. İşte RENSEF Fuarını diğer sektör fuarlarından ayırt eden en önemli özellik budur.”

“Fuara paralele 2. Güneş Sempozyumu düzenlenecek”

Fuarın konuları hakkında bilgi veren Dükkancı “Fuarımızın adını ve kapsamını her ne kadar geniş tuttuysak da bölgedeki ihtiyaçları göz önüne alarak 3 ana konuda firmaların yoğunlukta olacağını tahmin ediyoruz” dedi. Fuara paralel düzenlenecek 2. Güneş Sempozyumu’nun da göz önüne alındığında fuarda güneş enerjisinin daha ön planda olacağını tahmin ettiklerini açıklayan Dükkancı, “Biyoatık konusunun Antalya’da geleceği olan bir konu olduğunu öngördüğümüz için ikinci önemli konumuz da biyokütle olacak. Enerji verimliliği danışmanlık firmaları fuarın katılımcıları arasında yer alırken, bunun dışında bölge için pek cazip olmasa da rüzgar enerji sistemleri ve jeotermal enerji kaynakları sistemlerinin tedarikçileri için de açık olduğumuzu bildirmek isteriz.” 2. Güneş Sempozyumu ile ilgili de bilgi veren Dükkancı, “İnsanlığın gereksinimi olan enerjinin, teminindeki kaynakların türü ve kullanım şeklinin önem kazanmaya başladığı bu dönemde, temiz, tükenmeyen, doğaya ve çevreye uyumlu yöntemlerle yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinin kullanımının ön plana çıkarılması ve bunun ekolojik mimarlık, mühendislik, planlama, yeşil yapıların desteklenmesinin önemi vurgulanacaktır” açıklamasında bulundu.

Fuarla ilgili detaylı bilgi için; http://www.rensef.org/tr/


Etiketler


Slider Altına