re-consult Natural Power'ın bünyesine katıldı

02 Ağustos 2010 Dergi: Temmuz-Ağustos 2010

re-consult Rüzgar Enerjisi Danışmanlık Şirketi, Natural Power'ın bünyesine katıldı.

İki şirket Türkiye'de geçen dört sene içinde 4.000 MW'tan fazla rüzgar enerji santrallerinin çeşitli teknik konularında beraber çalışmış ve bu başarılı işbirliginin ardından re-consult'ın çogunluk hissesini satın alarak ortaklıgın daha da ilerlemesine karar verilmiştir.

re-consult Genel Müdürü Christian Johannes, birleşmeyle ilgili olarak şunları söyledi: "Bu birleşme ile iki şirketin sahip oldugu gelişmiş ürün ve hizmetleri Natural Power`ın gelişmiş altyapısına entegre ederek yolumuza daha da güçlü bir şekilde devam ediyoruz. re-consult`ı rakiplerinden ayıran en önemli nokta, kendi altyapısını kurmak üzere yaptıgı yatırımları, deneyimi ve güvenilirliğidir. Bu yatırımlarla Türkiye rüzgar enerji sektörünün gelişmesine ve alışılmış yerleşik danışmanlık sistemine bir alternatif oluşturmaya devam edeceğiz. Natural Power grubu ile birlikte, piyasada gerekli olan yeni hizmetlerin yanı sıra müşterilerimize rüzgar enerji santralinin başlangıcından bitişine kadar olan tüm süreçlerde aktif bir danışmanlık hizmeti verebileceğiz".

Natural Power Genel Müdürü Stuart Hall birleşmeyle ilgili yorumlarını şu şekilde aktarmıştır: "Ortaklıgımızın başladığı ilk günden itibaren dört yıldır re-consult ile Türkiye'deki rüzgar projelerinde Türk ve yabancı müşterilere halihazırda pek çok projede ortak hizmet sunmuş bulunmaktayız ve re-consult'un ailemize katılmış olmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Yeni hedefimiz, Türkiye, Dogu Avrupa, Orta Dogu ve Orta Asya'da yenilenebilir enerji sektöründe 220 adet uzmanımızla birlikte deneyimlerimizi kullanarak yeni pazarlara açılmaktır".

Natural Power, 90'lı yılların ortalarında Iskoçya'da küçük ve dinamik bir yenilenebilir enerji danışmanlık firması olarak faaliyetlerine başlamış. Günümüzde ise Avrupa ve Amerika'da rüzgar, dalga ve gelgit sektörlerinde, hem karada hem de denizde, projenin her aşamasını kapsayacak şekilde uluslararası platformda müşterilerine enerji danışmanlıgı hizmetleri sunmaktadır. Sagladıgı hizmetler arasında; profesyonel kaynak degerlendirme ve saha modelleme; proje geliştirme, ÇED ve ilgili izinlerin

alınması; ekolojik hizmetler; inşaat ve jeo-teknik alanlarında hizmetler; saha yönetimi; operasyonel saha yönetimi ve optimizasyon ile 360° fizibilite çalışmaları yer alıyor. Natural Power'ın, merkezi Iskoçya olmak üzere; İngiltere, İrlanda, Galler, Kanada, Fransa, Şili gibi dünyada, 12 farklı ülkede ofisleri bulunmaktadır.


Etiketler