Portekiz 4 Gün Boyunca Yenilenebilir Enerji Kullandı

27 Mayıs 2016 Dergi:

Portekiz yenilenebilir enerji kullanımında büyük bir ilerleme kaydetti. Ülke 4 gün boyunca sadece güneş, rüzgar ve hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjiyi kullandı.

Portekiz yenilenebilir enerji kullanımı konusunda bir ilke imza attı. Ülkede 7-11 Mayıs tarihleri arasında sadece güneş, rüzgar ve hidroelektrik santrallerinde üretilen enerjiyi kullandı. Yani Portekiz,7 Mayıs Cumartesi günü sabah yerel saatle 6.45'ten, 11 Mayıs Çarşamba günü akşam 5.45'e kadar sıfır emisyon üretti. Sıfır emisyonla bir dönüm noktasına imza atan Portekiz 107 saat boyunca sadece yenilenebilir enerjiyi kullandı. İlk kez bu kadar uzun süre yenilenebilir enerji kullanılmış oldu. Geçmişte kömür ve doğalgaza bağımlı olan Portekiz, yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş, rüzgar ve hidroelektrik kullanımını artırmak için büyük çaba sarfediyor. Havanın ısındığı ve sıcaklığın arttığı yaz mevsiminde temiz enerjiden daha fazla yararlanılması ve tüketilmesi umuluyor.

Yenilebilir Enerji Kullanimi Artıyor

Almanya da 15 Mayıs günü, tüm elektrik ihtiyacını temiz enerjiden karşıladığını duyurdu. Yenilenebilir enerji tüketim eğiliminin Avrupa'da giderek yayınlaştığına dikkat çekiliyor. Bugün sıradışı görülen bu durumun önümüzdeki birkaç yıl içinde olağan sayılacağına işaret ediliyor. 2015 yılında Danimarka'da elektrik ihtiyacının yüzde 42'si, İspanya'da yüzde 20'si, Almanya'da yüzde 13'ü ve İngiltere'de yüzde 11'i rüzgar enerjisinden karşılandı.

Kaynak: NTV