Polat Enerji Grubu; Yeni Yatırımı ile Rüzgâr Kurulu Gücü Kapasitesini 33,6 MW Artıracak

31 Temmuz 2022 Dergi:

Türkiye’de rüzgâr enerjisi üretiminin öncü oyuncularından Polat Enerji Grubu; amiral gemisi Polat Enerji ile yatırımlarına devam ediyor. Türkiye’nin rüzgâr kurulu gücünün yaklaşık yüzde 5,4’ünü karşılayan ve temiz, sürdürülebilir bir dünya yaratmak amacı ile faaliyetlerini sürdüren Polat Enerji 8 yeni rüzgâr türbini için Alman şirketle masaya oturdu. Polat Enerji bu yeni yatırımı ile kurulu gücünü yüzde 5 artırarak, 33,6 MW gücünde kapasite artışını hayata geçirecek ve toplam kurulu elektrik gücünü 728,6 MW’a çıkaracak.

Türkiye’de ve dünyada enerji gayrimenkul ve inşaat sektörlerinde öncü rol üstlenen Polat Holding’in bünyesinde bulunan Polat Enerji Grubu; Polat Enerji yaptığı yeni yatırımlar ile ticaret hacmini geliştiriyor. Enerji sektörünün lider isimlerinden Polat Enerji; Almanya’nın dev rüzgâr türbini imalatçısı ENERCON’dan aldığı 8 adet yeni rüzgâr türbini ile kurulu gücünü yüzde 5 artırarak 728,6 MW’ye çıkartma kararı aldı.

Polat Enerji Grubu; Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ve ENERCON İcra Kurulu Schulze Südhoff arasında yapılan ticaretle 8 adet rüzgâr türbini kurulumu gerçekleştirerek; temiz enerjideki toplam yatırım büyüklüğünü 44 milyon dolara taşıyacak.

Odak noktasına yenilenebilir enerji için rüzgâr ve güneş enerjisini alan, Türkiye’nin en yüksek kurulu güce sahip rüzgâr enerjisi yatırımcısı konumunda olan Polat Enerji Grubu’nun rüzgâr kurulu gücü, bugün Türkiye rüzgâr kurulu gücünün yaklaşık %5,4’ünü oluşturuyor. Yenilenebilir enerji konusunda oldukça büyük bir potansiyele sahip olan ve Türkiye’de 2000 yılında ilk şirketini kuran Polat Enerji Grubu’nun 6 santralinde toplam kurulu elektrik gücü 695 MW’a ulaşmış durumda.

Portföyündeki santrallerle her yıl 45 milyon ağaç dikimine eşdeğer olarak1 milyon 200 bin ton sera gazı emisyonu azaltımına katkı sağlayan Polat Enerji Grubu, ortalama 600 bin hanenin elektrik enerjisi tüketimini karşılayacak temiz enerji üretiyor.


Etiketler


Slider Altına