Panasonic HIT® güneş paneli dünyanın en yüksek pmax sıcaklık katsayısına ulaştı

20 Temmuz 2017 Dergi: Temmuz-Ağustos 2017

Panasonic Corporation seri üretimdeki silikon esaslı fotovoltaik modülleri için yüzde 0.258/°C1 ile dünyanın en yüksek Pmax sıcaklık katsayısına2 ulaştığını açıkladı.

Firmadan yapılan açıklamada konuya ilişkin şu bilgilere yer verildi: “Bu zamana kadar sıcaklık katsayısı yüzde -0.29/°C değerlerindeydi. Mevcut çalışmalar sayesinde seri üretim seviyesinde 0.032 puanlık teknik iyileştirme ile yüzde -0.258/°C seviyesine ulaşılarak heterojunction (HIT) güneş hücrelerinin pozitif sıcaklık özelliği ortaya konulmuş oldu.

Modüller, verimliliği sıcaklık arttıkça düşen ve böylece çıkış gücünü de düşüren güneş hücrelerinden oluşur. Sıcaklık katsayısı bu düşüşün miktarını belirtir. Genel olarak bir silikon güneş hücresinin Pmax sıcaklık katsayısı yüzde-0.50,3 seviyesindedir ve bu da modül sıcaklığı 1°C arttığında verimlilikteki yüzde 0.50 düşüşe karşılık gelir. Örneğin yaz aylarında ulaşılması beklenen modül sıcaklığındaki (75°C) verim, 25°C ortam sıcaklığındaki verim ile karşılaştırıldığında yüzde 25 oranında azalacaktır. Panasonic’'in iyileştirilmiş Pmax sıcaklık katsayısına sahip HIT® modülleri verimlilikteki düşüşü neredeyse yarı yarıya azaltmaktadır.

HIT®'in özelliklerinden biri olan yüksek verimlilik ve sıcaklık özelliklerinin kombinasyonu genel silikon ürünler ile karşılaştırıldığında 75°C'deki dönüştürme verimliliği yüzde 464 oranında artacağından, güneş hücrelerinin verimliliğinin düştüğü bilinen yaz aylarında Panasonic modülleri güvenilir şekilde güç üretmeye devam eder. HIT®'in en önemli özelliği olan Panasonic'in eşsiz heterojunction teknolojisinin 5 daha da geliştirilmesi ile mevcut sonuçlar elde edilmiş ve bu geliştirilmiş teknoloji ürüne entegre edilmiştir”.Slider Altına