Ortadoğu, Yenilenebilir ve Temiz Enerjide Pazar Lideri Olmaya Hazırlanıyor

04 Mayıs 2021 Dergi:

Middle East Energy tarafından ortaya konan araştırmaya göre, yenilenebilir ve temiz enerji, önümüzdeki beş yıl içinde MENA bölgesindeki toplam enerji sektörü yatırımlarının %34’ünü oluşturacak.
55 milyar AED’den fazla güneş enerjisi projesi, 2026 yılına kadar MENA bölgesinde faaliyete geçecek; yenilenebilir ve temiz enerji kapasitesi 2035 yılına kadar 83 GW büyüyecek.
Middle East Energy Dubai, 17 Mayıs 2021’de üç günlük Yenilenebilir ve Temiz Enerji sanal konferansı ile başlayacak.

middle-east-energy-2020Yenilenebilir ve Temiz Enerji Middle East Energy’nin 17 Mayıs 2021’deki açılışının odak konusu olacak. Informa Markets tarafından yapılan araştırmaya göre; başta güneş ve rüzgar enerjisi olmak üzere 83 GW yenilenebilir ve temiz enerji kapasitesi önümüzdeki 20 yıl içinde Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) bölgesinde planlanıyor ve 55 milyar AED’den fazla güneş enerjisi projesinin 2026 yılına kadar faaliyete geçmesi bekleniyor.

Ortadoğu, iyi tasarlanmış müzayedeler, elverişli finansman koşulları ve azalan teknoloji maliyetleri nedeniyle yenilenebilir ve temiz enerjide pazar lideri olmaya hazırlanırken rakamlar vurgulandı ve bunların tümü yenilenebilir enerjinin ana akım haline gelmesine katkıda bulundu.

claudia-konieczna-exhibition-director-middle-east-energy-dubaiMiddle East Energy Fuar Direktörü Claudia Konieczna şunları söyledi: “Yenilenebilir ve temiz enerjinin önümüzdeki beş yıl içinde MENA bölgesindeki toplam enerji sektörü yatırımlarının %34'ünü oluşturmasını bekliyoruz. Doğal olarak, bölgede artan yeni güç kapasitesi talebiyle birlikte tartışılan konulardan biri de yenilenebilir ve temiz enerji ve ülkelerin bu sektördeki girişimleri nasıl ilerlettiği. Bu konuda diyalog oluşturmak, Middle East Energy’nin katılımcılarını gelecekteki tüm karar alma süreçlerinde desteklemek için çok önemlidir.”

BAE, bölgede enerji geçişinde lider olmaya devam ediyor. Bunlar arasında Abu Dabi’deki 160.000 eve enerji sağlayacak 2GW Al Dhafra güneş enerjisi projesi ve yine başkentte 1.5GW PV3 projesi yer alıyor.

Dubai’de, Muhammed bin Rashid Al Maktoum (MBR) güneş enerjisi tesisinin dördüncü ve beşinci fazları geliştirme aşamasında. Tamamlandığında, MBR tesisi, 2030 yılına kadar tam olarak faaliyete geçtiğinde planlanan toplam 5GW kapasite ile dünyanın en büyük tek bölgeli güneş enerjisi tesisi olacak. Bu rakamları bağlam içine alırsak, 1 GW 3.125 milyon fotovoltaik panele eşit. 

Yenilenebilir ve temiz enerji sektörünün önemi ve beklenen büyüme, kısa süre önce “COVID-19’un Yenilenebilir Enerji Piyasası Üzerindeki Etkisi – 2021’e Kadar Küresel Tahmin” raporunda vurgulandı. Bulgular, yenilenebilir ve temiz enerjiden elde edilen gelirin 2020’de 675 milyar AED’den 2021’de 829 milyar AED’ye yükselmesinin beklendiğini ortaya koydu ve bu % 22’lik bir artışı temsil ediyor.

Konieczna, “Bu bulgular doğrultusunda, üç günlük sanal konferansımızın bir parçası olarak yenilenebilir ve temiz enerjinin sektör üzerindeki etkisi hakkında daha fazla tartışma ve bilgi edinme fırsatı sağlayan bir konferans programı geliştirdik” dedi.

17-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek sanal Yenilenebilir ve Temiz Enerji sektörü haftası, üç günlük konferans boyunca bir dizi teknoloji konuşmaları, endüstri brifingleri, vaka çalışmaları, ürün gösterileri ve panel tartışmaları içerecek.

ian-williamson-chief-project-delivery-red-sea-utilitiesRed Sea Utilities, Proje Teslimi Şefi ve üçüncü gün gerçekleşecek “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Şebekelerine Entegre Edilmesi” liderler panelinin konuşmacısı Ian Williamson, “Turistik destinasyonların bu ölçekte bile% 100 yenilenebilir enerji ile güçlendirilebileceğini kanıtlayabileceğiz. Nihayetinde milletlerin enerji şebekeleri yenilenebilir kaynaklardan ve nükleer enerjiden güç alacak, ancak bu arada Kızıldeniz projesi için ‘şebekeden uzak’ kalarak %100 yenilenebilir enerji elde edebiliriz” dedi ve “Kızıldeniz projesi için %100 yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip olma arzusuyla yola çıktık ve bunu hayata geçiriyoruz” diye ekledi. 

Birinci gündeki konular arasında “Yeşil hidrojenin potansiyelinin farkına varmak - bu, enerji geçişinde oyunun kurallarını değiştirecek mi” yer alıyor. İkinci gün, gündemin başında “Net-sıfıra yarış: Şirketler ‘Yeni Enerji’ senaryosuna nasıl geçecekler” olacak. Son gün, “Birleşik Krallık, Afrika, Asya ve Ortadoğu’nun potansiyel bölgelerinde büyüyen rüzgar sektörü ile ilgili fırsatları keşfetmek” ana sahneyi alacak.

Odaklanılan sektör haftası, 17 Mayıs - 9 Haziran 2021 tarihleri arasında Middle East Energy tarafından düzenlenen ve Yenilenebilir ve Temiz Enerji, İletim ve Dağıtım, Kritik ve Yedek Güç ve Enerji Tüketimi ve Yönetimini içeren dört haftalık çevrimiçi etkinlikler serisinin ilki.

Daha fazla bilgi için: www.middleeast-energy.com  
Etkinliğe kaydolmak için tıklayın.
 Slider Altına