Ortadoğu Enerji 5 yıl içerisinde 1 milyon konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak

29 Kasım 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016

Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen Elektrik Santralleri Toplu Açılış Töreni'nde, açılışı yapılan 158 şirket arasında Odayeri Çöp Gazından Elektrik Üretim Santrali ile Ortadoğu Enerji’de yer aldı.

Ortadoğu Enerji adına açılışa katılan Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği gibi yenilenebilir enerji alanında her geçen gün artan yatırımlarımızla hem ülkemiz için üretim yapıyoruz hem de çevre kirliliğini önlemeye çalışıyoruz. Çöp gazından elektrik üretimi yapan 4 tesisimizin yapmış olduğu karbon emisyon azaltımına göre yılda 25 milyon fidanı kurtarmış oluyoruz” dedi.  Yılda 450 milyon kWh çöp gazından elektrik üretimi yapan 4 santralin yanı sıra rüzgâr enerjisi ve jeotermal enerjide de yatırımları olduklarını belirten Gür, Susurluk’ta bulunan Poyrazgölü Rüzgar Santrali’nde yıllık 100 milyon kWh elektrik üretildiğini söyledi. Jeotermal alanında ise 72 MWe’lik santrali hayata geçirmeyi planladıklarına dikkat çeken Gür, santralin toplam yatırım bedelinin 252 milyon dolar olacağını belirtti.

Sürekli olarak mevcut santrallerin kapasitelerini arttırmak için çalıştıklarını dile getiren Gür, santrallerini önümüzdeki 5 yıl içerisinde 500 MW güce çıkartmayı hedeflediklerini söyledi. Kapasite artırımı neticesinde 1 milyon konutun elektrik ihtiyacını karşılayacaklarını da belirten Gür, ülkemizi daha çevreci ve daha yaşanabilir bir ülke haline getirmek için var gücüyle çalışmaya devam edeceklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.Slider Altına