ORGE Elektrik, Yenilenebilir Enerji Pazarındaki Büyüme Trendini Sürdürüyor

22 Kasım 2022 Dergi:
ORGE Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş., Yenilenebilir Enerji alanında büyümek üzere yeni projelerle ilerliyor. 9 ilde TÜVTÜRK tarafından işletilen 19 araç muayene istasyonunun çatılarına kurulacak Güneş Enerjisi Santralleri’nin kurulumuna başladıklarını açıklayan ORGE Elektrik CEO’su Nevhan Gündüz, “Yenilenebilir Enerji alt sektöründe hem yatırım, hem taahhüt anlamında önemli büyüme fırsatları gözlemliyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri ile görüşüyoruz” dedi. 
 
Türkiye’nin en önemli projelerinde elektrik müteahhidi olarak görev alan ORGE Elektrik, sektöründeki başarısını Yenilenebilir Enerji alanına da taşımayı hedefliyor. Taksim Meydanında geçtiğimiz yıl yeniden kapılarını açan Atatürk Kültür Merkezi’nden İstanbul Havalimanı-Halkalı Metro Hattı’na, Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü’nden Veri Merkezi Projeleri’ne kadar farklı nitelikte bir çok büyük projenin elektrik taahhüt işlerini gerçekleştiren ORGE Elektrik CEO’su Nevhan Gündüz, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Çatı ve arazi tipi güneş enerjisi santral projeleri başta olmak üzere rüzgar ve diğer sürdürülebilir uygulamalara odaklandık. Yenilenebilir Enerji alt sektöründe hem yatırım, hem taahhüt anlamında önemli büyüme fırsatları gözlemliyoruz. Sonsuz arza sahip güneş ve rüzgar, enerji tarafındaki problemlerin etkisini azaltma yönünde her ölçekte tüketici için önemli bir kaynak konumunda. Biz de şirketimizi bu yönde yeniden yapılandırdık.”
 
TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları işinin bu alandaki ilk projeleri olduğunu kaydeden Gündüz, şöyle devam etti: “İstanbul, Ordu, Giresun, Muğla, Samsun, Sinop, Eskişehir, Zonguldak ve Bitlis’te 19 araç muayene istasyonunun çatılarına güneş panelleri kuruyoruz. Yenilenebilir enerji konusunu odağımıza alıyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri ile de görüşüyoruz. Önümüzdeki dönemde gelirlerimizin hatırı sayılır bölümünü gerek yurt içi, gerek yurt dışı yenilenebilir enerji projelerinden elde etmeyi hedefliyoruz.”
 
"Yakın gelecekte en önemli gündem Yenilenebilir Enerji olacak"
 
Dünya genelinde enerji krizi yaşandığını ifade etmenin yanlış olmayacağına değinen Gündüz, enerji ihtiyacının önümüzdeki 10 sene boyunca önemli bir konu olarak gündemde kalacağına işaret ederek, “Hem ülkemizin hem de dünyanın fosil enerji kaynaklarına bağımlılığının azaltılması dışında bir çözüm arayışının bu tip durumlarla sık sık karşılaşılabileceğimiz anlamına geleceğini düşünüyorum. Yenilenebilir enerji alanında yatırımların hızlandırılması, mevcut kapasitede yenilenebilir enerjinin payının hızla artırılması ve bu alana yönelik teşviklerin iyileştirilmesi hem ülkemiz hem de dünya için hayati önem arz ediyor” vurgusunda bulundu.
 
Büyümenin lokomotifi Metro Yatırımları
 
ORGE Elektrik’in ana faaliyet alanı hakkında da bilgi veren Nevhan Gündüz, “ORGE, Türkiye’nin en büyük 3 elektrik müteahhidinden biri. Metrolara yönelik elektrik işleri konusunda ise lider konumdayız. 2021 yılını 300 milyon TL’yi aşan hasılat ile kapatmıştık. 2022 yılının ise sadece ilk yarısında bu rakamı yakalama başarısı gösterdik. 2022 yılında yeni alınan işlerimiz de 430 milyon TL’yi aşarak tarihimizin en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Tecrübemize ve Şirketimize güveniyoruz. “ 
 
Büyümelerinin lokomotifinin Metroların elektrik işleri olduğunu belirten Gündüz, sözlerine şunları ilave etti: “Raylı sistemler son dönemde ülkemizin en sıcak taahhüt pazarlarından birisi. Kartal-Tavşantepe Metro Hattı’nda, bir metro projesinin tüm elektrik, sinyal, zayıf akım işlerini anahtar teslimi gerçekleştiren ilk Türk firması olduk. Mevcut durumda, 7 metro hattında çalışmalarımız devam ediyor. Bunların dışında Bakırköy-Kirazlı ile Kocaeli’de yapımı süren Gebze-Darıca Metro Hatları’nda sözleşme imza aşamasındayız. Diğer yandan, İstanbul-Büyükçekmece’de Folkart Nefes İstanbul Projesi’nde çalışmaya başladık. Bunun dışında, Turkcell’in Gebze ve Ankara Veri Merkezi Projeleri’nin elektrik işlerine başlıyoruz. İmza aşamasındakileri de dahil ettiğimizde toplamda 14 şantiyeden oluşan bir yapımız olacak.”


Slider Altına