Header Reklam
Header Reklam

OnnaRobotics Geliştirdiği Rüzgâr Türbini Kanat Muayene Robotu ile Türbinlerin Duruş Süresini Azaltıyor

03 Haziran 2024
OnnaRobotics Geliştirdiği Rüzgâr Türbini Kanat Muayene Robotu ile Türbinlerin Duruş Süresini Azaltıyor

OnnaRobotics özel görevler için kullanılacak robotlar üretiyor. KOSGEB desteği ile geliştirdiği Rüzgâr Türbini Kanat Muayene Robotu da bu robotlardan biridir. Test süreçlerine devam edilen bu robot, şu anda özel sensörleri, kameraları ve yazılımı ile göreve hazır hale gelmiştir.

Rüzgâr Türbini Kanat Muayene Robotu, rüzgâr türbinlerinin kanatlarının içinde oluşan ve oluşabilecek hasarları tespit etme ve neredeyse tüm kanadın içini tarayarak bu taramayı kısa sürede gerçekleştirme özelliğine sahiptir. Bu sayede türbinin duruş süresini önemli ölçüde azaltmaktadır. Ülkemizde daha önce çalışılmamış bir proje olan bu robot, mevcut kanatların giderek yaşlanmaya başlaması nedeniyle oldukça faydalı olacaktır.

Patent süreci devam etmekte olan robot, dünya genelinde bu alanda ilk üç projeden biridir.

OnnaRobotics tarafından geliştirilen robot, rüzgâr türbini kanatlarındaki olası hasarları erken tespit ederek büyük çaplı hasarların oluşumunu engeller.

Lazer tarama, 360 derece kamera ve termal kamera gibi ekipmanlarla elde edilen veriler, özel patentli yazılım tarafından analiz edilip müşterilere sunulmaktadır.

Yüksek çözünürlüklü (Full HD) kamera, 200 derece aydınlatma kapasitesi, lazer tarama ile üç boyutlu haritalandırma ve termal kameralar yardımıyla ısıl işlem görmüş alanların tespiti bu robot ile mümkündür.

Doğru veri için üç farklı tarama:

  • 5,7k Kamera ile Görüntüleme
  • 360° Kamera ile Adım Adım Kanat İçinde Gezinme
  • Lazer Destekli Sonar ile Gerçek Zamanlı Tarama

Katmanlı Kontrol:

Göz ile görülemeyecek anomalilerin tespiti için bulunduğu alan içerisindeki tüm katmanların ( dikey ve yatay ) hassas taraması yapılır.

Kanat İçinde Gezinme:

360° görüntülerle, daha sonra istediğiniz noktada kanat içinde detaylı inceleme yapılmasına imkan tanır.

Anlık Görüntü Aktarımı

Robot, kanat içinde ilerlerken hasarlı yüzeylerde detaylı inceleme olanağı sağlar.

Kaynak: www.onnarobotics.com


Etiketler


Slider Altına