Nordex, yeni seri türbinlerini Suada'da tanıttı

24 Haziran 2013 Dergi: Mayıs-Haziran 2013

Nordex, yeni nesil Delta Generation türbinlerinin tanıtımını 4 Nisan’da Suada’da düzenlediği gala gecesiyle gerçekleştirdi. Yatırımcılardan, finans kuruluşlarına, danışmanlardan inşaat firmalarına kadar sektör paydaşlarının katılım gösterdiği gecede düzenlenen basın toplantısında konuşan Nordex Enerji A.Ş. Genel Müdürü İbrahim Özarslan, Türkiye’de kalabalık bir ekibe sahip olmalarının Nordex’i daha çok tercih edilen bir türbin üreticisi konumuna getirdiğini söyledi. Türkiye pazarında esnek ve çözüm odaklı yapısı ile anılmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Özarslan, yatırımcılarla aynı dili konuşabilen, rüzgar yatırımcısının yolda başına gelebilecek sorunları tecrübe etmiş, 80 kişilik çalışan kadrosu ile her türlü yatırımcıya hitap edebildiklerinin altını çizdi. Özarslan, düzenlenen gecede hem yeni türbin ailesi Delta Generation ailesini hem de sektör paydaşları ile 5. yılında ulaştığı 555 MW’ını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Konuşmasında yeni türbin ailesi ile ilgili bilgiler de veren Özarslan, bu türbinlerin geliştirilmesiyle ana hedeflerini gerçekleştirerek % 31 daha fazla enerji sağladıklarını ve yatırımları cazip hale getirdiklerini vurguladı. Özarslan gecede tanıtımı yapılan bu yeni serinin özelliklerini ise şöyle sıraladı:

 

Daha uzun kanat tasarımı: Rotor Kanatları

Nordex, Delta Generation türbinlerini her rüzgar sınıfı için çok daha uzun kanatlar kullanmak üzere tasarladı. Bu da Delta Generation türbinlerinin daha yüksek enerji üretilebileceğini göstermektedir. Örneğin, güçlü rüzgar konumları için türbinlerin rotor çapı, önceki modelle karşılaştırıldığında on metre artmıştır, bu da süpürme alanında % 23'lük bir artış sağlamaktadır. Orta dereceli rüzgar hızına sahip bölgeler için rotor, 17 metre daha geniştir: rotor menzilinde % 37 artış sağlanmıştır.

 

Daha Güçlü: Artan Generatör Kapasitesi

N100/3300 ile Nordex, güçlü rüzgar türbininin nominal gücünü % 30'dan daha fazla yükseltmiştir. N117/3000, orta rüzgar hızları için tasarlanmıştır ve önceki modele göre % 20 daha yüksek nominal güce sahiptir. Bu da Delta Generation türbinlerinin enerji seviyeleri üzerinde olumlu bir etki oluşturmaktadır. Bu artışlara rağmen, türbinlerin yaydıkları ses seviyeleri sabit kalmıştır.

 

Daha Yüksek: Kuleler

Yeni ve daha yüksek rotor göbeği (hub) seçenekleri, daha yüksek enerji artışları üretmekte ve ormanlık alanlarda veya kompleks coğrafi yapıya sahip bölgelerde bile mikro konuşlandırmayı mümkün hale getirmektedir. Nordex, ilk kez güçlü rüzgarlara sahip alanlar için 100 metrelik kule yüksekliğiyle boru tipi çelik kule ve orta rüzgar hızlarına sahip alanlar için 120 metrelik kule yüksekliği sunmaktadır.

 

Daha Akıllı: Buzlanma Önleyici Sistemler

Özellikle donmanın sıklıkla görüldüğü bölgelerde, kış aylarında rotor kanatları üzerinde buzlanma oluşmaktadır. Buzlanma, bir rüzgar türbini generatörünün verimliliğini düşürmesinin yanı sıra, emreamadeliğini de azaltmaktadır. Kanıtlanmış “Nordex Anti-icing System”, rotor kanatlarının aerodinamik açıdan en önemli alanlarını ısıtır ve buzlanma seviyelerini verimli biçimde düşürür. Nordex’i seçen yatırımcılar, soğuk bölgelerde güvenilir enerji ve maksimum emreamadelik için türbinlerine güvenebilirler.

 

N100/3300 ve N117/3000

Bu yeni serinin ilk üyesi, IEC1 sınıfı olarak tabir edilen güçlü rüzgarlı sahalar için N100/3300 oldu. Önceki modele oranla generatör kapasitesini %30 arttırmış olan N100/3300, lisans kapasitesi yüksek sahalarda daha az türbin adedi ile maliyetleri düşürecek. Gamma serisindeki N90/2500 ile birlikte, Nordex’in IEC1 sınıf türbinlerini oluşturacak olan türbin 75m ve 100m’lik iki kule yüksekliği sunuyor. IEC2 sınıfına uygun, orta dereceli rüzgar alan sahalara hitap eden, N100/2500 ise, Delta Generation serisine ait N117/3000 ile zenginleştirildi. Generatör kapasitesi N100/2500’e göre % 20 artan N117/3000, 91 m kule uzunluğu ile yatırımcıları cezbedecek.”

Özarslan, servis teknisyenleri için erişim kolaylığı sağlayan ve iş güvenliği açısından da geliştirilen Delta Generation türbinleri multi-megawatt serisi için uzun yıllardan beri deneyimlenen güvenilir teknolojiye ait türbin platformunun devamını oluşturduğunu da sözlerine ekledi. Özarslan, “Önceki serilere göre aynı teknolojik sistem ve kanıtlanmış elektriksel sistem ile aynı aktarım organlarının baki kalması, yeni serinin en önemli argümanını oluşturuyor. Delta Generation türbinleri 2014 yılının başından itibaren sahalarda yerini alacak” dedi.


Etiketler