Nordex Türkiye, MYO Öğrencilerine Rüzgâr Türbini Teknik Eğitimi Düzenledi

04 Mayıs 2022 Dergi:

Rüzgâr enerjisi alanında gençlerin istihdamını destekleyen ve enerji sektörüne farklı bakış açıları kazandırarak birçok eğitim projesine imza atan Nordex Türkiye, üniversitelerin meslek yüksekokullarında öğrenim gören son sınıf öğrencileriyle 25-29 Nisan 2022 tarihlerinde rüzgâr türbini teknik eğitim programı gerçekleştirdi.
Türkiye’nin doğusunda artan rüzgâr projeleri sebebiyle eğitim, bu kez Adıyaman, Ağrı, Kayseri, Tokat, Malatya, Diyarbakır ve Kahramanmaraş gibi farklı illerdeki üniversitelerin meslek yüksekokullarında öğrenim gören son sınıf öğrencileri için düzenlendi. 
Programa meslek yüksekokullarının elektrik ve enerji, elektrik, elektronik, otomasyon gibi bölümlerde öğrenim gören 110’dan fazla öğrenci başvurdu, üçü kadın toplamda 25 son sınıf öğrencisi eğitim programına katıldı.
Nordex Türkiye Eğitim Ekibi tarafından hazırlanan ve organize edilen eğitimin ilk üç gününde teknik ve teorik bilgiler anlatıldı. Eğitiminin ikinci ve üçüncü günlerinde programa Ateş Çelik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Güldoğan, ve Tektuğ Elektrik Üretim Yönetim Kurulu Üyesi ve Adıyaman Sincik RES yatırımcısı Elvan Tuğsuz Güven konuşmacı olarak katılarak, genç katılımcılarla kendi kariyerleri, yönetimde bulundukları firmaları ve tecrübeleri hakkında değerli paylaşımlarda bulundular. Teorik eğitimler sonrası, rüzgâr türbinlerini yakından inceleyebilmek adına İzmir, Aliağa’da bulunan Akça Rüzgâr Enerji Santrali’ne ziyaret gerçekleştirildi. Eğitimin son gününde katılımcılar Nordex Türkiye İzmir Servis ve Teknik Eğitim Merkezi’nde rüzgâr türbini teknik ekipmanlarını ve eğitim simülatörlerini yakından tanıma fırsatı buldular.

Programla ilgili olarak, Nordex Türkiye Genel Müdürü Habib Babacan şunları söyledi: 
“Nordex Türkiye olarak, bu eğitim programıyla birlikte, Doğu Anadolu’daki genç arkadaşlarımızın, sektörle ilk tanışmalarına vesile olmayı ve gelecekte Doğu Anadolu’da gelişimine devam edecek olan rüzgâr enerjisi sektörünün bir çalışanı olmaları yolunda genç arkadaşlarımızı cesaretlendirmeyi hedefledik. 

Bu programda, rüzgâr enerjisi sektörüyle ilgili teknik bilgilerin yanısıra, eğitim anlamında Nordex Türkiye olarak neler yaptıklarımızdan, sahalardaki güvenli çalışma koşullarından ve detaylı rüzgâr türbin bileşenlerinden bahsedip, Meslek Yüksek Okulu Mezunu arkadaşlarımızın bir rüzgâr türbini şirketinde teknik alanda neler yapabileceklerini, hangi teknik alanlarda çalışabilecekleri konularında da arkadaşlarımıza bilgiler verdik.
Program kapsamında, santrallerini katılımcılarımıza açan Akça Enerji’ye, tecübeleriyle ve paylaşımlarıyla programa değer katan Elvan Tuğsuz Güven Hanım’a ve Mahmut Güldoğan Bey’e teşekkür ederiz. 
Eğitim Programımıza katılan tüm genç arkadaşlarımıza teşekkür eder ve bu programın gelecekteki kariyerlerini şekillendirme de kendilerine yön gösterici olmasını temenni eder, kendilerine başarılar dilerim.”