Nordex Türkiye, Kadın Mühendis Adaylarına Rüzgâr Enerjisi Eğitimi Düzenledi

07 Ocak 2022 Dergi:

Nordex Türkiye, üniversitelerin mühendislik bölümlerinde okuyan kadın mühendis adayları için rüzgâr enerjisi sektörünü yakından tanıma ve rüzgâr türbinleri konusunda daha detaylı bilgilendirme sağlamak amacıyla ”Rüzgâr Enerjisi ve Türbin Teknik Eğitim Programı” düzenledi. 

Nordex Türkiye, Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) ve TWRE (Turkish Women in Renewables and Energy)  işbirliğiyle 21 Aralık – 23 Aralık 2021 tarihleri arasında düzenlenen ve üç gün süren programda, 20 genç kadın mühendis adayı Nordex Türkiye’nin İzmir Servis ve Teknik Eğitim Merkezi’nde bir araya geldi. 

Nordex Türkiye Eğitim Takımı tarafından hazırlanan ve organize edilen eğitimin ilk iki günkü teknik ve teorik bölümlerinden sonra, eğitimin üçüncü gününde katılımcılar, TPI Composites Sasalı Kanat Fabrikası ve Akça Rüzgâr Santralini ziyaret ederek, hem kanat üretim süreçlerini hem de çalışır halde bir rüzgâr santralini yakından tanıma fırsatı yakaladılar.

Eğitim programının ilk gününde TÜREB Başkanı Ebru Arıcı ve TWRE Başkanı Sedef Budak konuşmacı olarak katılarak, geçen kadın mühendis adaylarına sektör ve kendi kariyer süreçleri hakkında bilgi ve tecrübelerini paylaştılar. İkinci günde ise, TPI Composites Türkiye Genel Müdürü Gökhan Serdar ve Kalite Direktörü Ebru Ünver, TPI, kanat üretimi ve TPI’daki kadın istihdamı konularında değerli bilgiler verdiler.

Nordex Türkiye Genel Müdürü Habib Babacan, “Nordex Türkiye olarak, rüzgâr enerjisi sektöründe kadın istihdamını desteklediğimizi belirtmekten memnuniyet duyarız” dedi.

Babacan sözlerine şöyle devam etti: “Bu sene üçüncüsünü düzenlediğimiz ve önümüzdeki yıllarda da devam ettirmeyi planladığımız ‘Kadın Mühendis Adaylarına Teknik Eğitim Programı’mıza desteklerinden ve işbirliklerinden dolayı TÜREB ve TWRE’ye, santrallerini katılımcılarımıza açan Akça Enerji’ye teşekkür ederiz. Programımızın bu sene bir adım daha ileri gitmesini ve kanat üretim tesisi gezisiyle daha da kapsayıcı olmasını sağlayan TPI Composites’e de desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Nordex Türkiye olarak, gelecekteki kadın mühendislerimizin, bu eğitim programı vesilesiyle rüzgâr enerjisi sektörünü daha yakından tanımalarına bir olanak sağlamayı hedefledik. Bu programda, rüzgâr enerjisi sektörüyle ilgili teknik bilgilerin yanısıra, gerek sahalarda gerekse ofislerde Kadın Mühendisleri’mizin neler yapabileceklerini, hangi alanlarda çalışabilecekleri konusunda da katılımcılara ipuçları vermek istedik. Eğitim programımıza katılan tüm kadın mühendis adayı arkadaşlarımıza teşekkür eder ve bu programın gelecekteki kariyerlerine yön vermelerinde kendilerine yardımcı olmasını temenni ederim.”Slider Altına