Nordex SE, Acciona SA’nın rüzgar bölümünü satın alıyor

07 Ekim 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015

Almanya’nın en büyük rüzgar türbini üreticisi Nordex SE, İspanyol Acciona SA’nın rüzgar bölümünü 880 milyon dolara satın alıyor. Nordex bu satın almayla birlikte dünyanın en büyük 5. üreticisi konumuna yükselecek.

Nordex Başkanı Lars Bondo Krogsgaard konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Nordex SE’nin, borsa değeri 880 milyon Dolar (785 milyon Euro) olan Acciona Rüzgar’ı nakit ödeyerek satın alacağını, anlaşmanın da 2016 yılının ilk aylarında tamamlanacağını söyledi.

Satın alma sonrası şirketin işletmesi, ürün teklifleri gibi konularda etkilenmelerin minimum seviyede tutulacağını belirten Krogsgaard şöyle konuştu: “Acciona Rüzgar daha çok Amerika ve gelişmekte olan pazarlarda başarılı olurken, Nordex gelişmiş Avrupa pazarında güçlü bir pozisyona sahip. Nordex, tipik kompleks teknik projelere odaklanıyor. Acciona Rüzgar ise geniş ölçekli planlama zorlukları olmayan rüzgar çiftliklerine odaklanıyor”.

Nordex Finanstan Sorumlu Yönetici Bernard Schaeferbarthold da yaptığı açıklamada; “Bu yıl iki şirketin toplamda aşağı yukarı 2.8 GW’lık kurulum gerçekleştireceğini, bunun değerinin ise 3 milyar Euro’yu geçeceğini söyledi.

Beka Finance Sociedad de Valores SA’dan Carlos Ortega da açıklamasında şunları söyledi: “Anlaşma Acciona’nın rüzgar enerjisi endüstrisinde global bir lider olabilmesi için oldukça pozitif bir adım olacak. Acciona ve Nordex’in farklı hedeflerinin olması birbirlerini bütünlemesi adına oldukça önemli. Bu şekilde Acciona Enerji’nin global pazarın daha önce yer almadığı taraflarında da faaliyet göstermesi imkanı olacak”. Acciona Enerji, rüzgar türbini dizaynı ve üretimi gerçekleştiriyor. İspanya, ABD ve Brezilya’da olmak üzere 3 adet üretim tesisi var ve bir üretim tesisi de halen Hindistan’da inşa halinde.  Şirket, 18 ülkede 100’den fazla rüzgar çiftliğine türbin tedarik etmiş durumda.

Nordex’in ise 20 ülkede üretim, kurulum ve servis operasyonları var. Nordex’in 2015 yılında proje gelirleri 2.2 milyar Euro’u buldu.