Nordex'in Gamma türbinleri, Susurluk RES'te işletmeye alındı

02 Ağustos 2011 Dergi: Temmuz-Ağustos 2011

Nordex, Eksim Holding'e bağlı Alentek Enerji A.Ş.'ye ait Susurluk Rüzgâr Enerji Santrali projesini işletmeye aldı. Susurluk projesi ile birlikte birçok Avrupa ülkesi ve ABD'nin ardından Nordex'in 2.5MW'lık Gamma ailesinin ilk türbinleri Türkiye'de de kurulmuş oldu. 20 Mayıs'ta türbinlerin bakanlık tarafından kabulünün ardından, santral işletmeye alındı. Susurluk santralinde kurulan 80 m yüksekliğindeki türbinlerin 15 adedi N100 ve 3 adedi ise N90 olarak belirlendi.

"Nordex'in Gamma versiyonunu Türkiye'de ilk defa inşa ediyor olmanın heyecanı ile yola çıktık" diyen Projeden Sorumlu Proje Müdürü Caner Şimşek, proje alanına ana ulaşım yolu açısından zorluklar olmasına rağmen projeyi başarı ile bitirdiklerini açıkladı. Caner Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: "Montajın devam ettiği günlerde mevsim normalleri üzerindeki kar yağışı bizi zorlasa bile ekibimizin yüksek motivasyonu sayesinde öngörülen tarihte projemizi tamamlamayı başardık".

Nordex'in bir diğer yeni projesi olan, Kar-Demir Haddecilik San. ve Tic. Ltd. Sti.'ne ait Bozyaka Rüzgar Enerji Santrali projesini işletmeye almak için çalışmalarına devam ediyor. Bu projenin, Ağustos 2011 içerisinde işletmeye alınması bekleniyor.


Etiketler