Nijer’de Hibrit Enerji Santrali İçin Çalışmalar Başladı

30 Ocak 2019 Dergi:

Kanadalı şirket GoviEx Uranium Inc., Nijer'in merkezinde, Arlit yakınlarındaki Madaouela maden sahasında 20 MW'lık bir hibrit dizel-güneş enerjisi santrali kurmayı planlıyor. Proje, Kanadalı bağımsız üretici Windiga Energy tarafından geliştirildi.

Kanadalı uranyum madencisi GoviEx Uranium Inc., Nijer Arlit yakınlarındaki Madaouela madeninde 20 MW'lık hibrit dizel-güneş enerji santralinin inşası için yerli bağımsız enerji üreticisi Windiga Energy Inc. ile mutabakat (MoU) imzaladı. GoviEx, yeni tesisin Nijer'de mevcut olan geleneksel kömür yakıtlı seçeneklerin maliyetinden yaklaşık %25 daha az olacağını belirtti. Şirket, kömürün ürettiği enerji maliyetinin, maden işletme ömrü boyunca işletme maliyetlerinin yaklaşık %4'ünü oluşturduğunu belirtti. Windiga, Madaouela projesi için fizibilite çalışması sürdürülüyor.  GoviEx şirket başkanı Govind Friedland; “Yenilenebilir, düşük maliyetli enerjinin yararları açık ve paydaşlarımızı bu çalışmaların sonuçları hakkında faydalandırmayı umuyoruz” dedi.

Madaouela sahası, dünyadaki en büyük kumtaşı barındırılan uranyum yataklarından birine sahiptir ve 2016 yılı başında Nijer hükümeti tarafından çıkartılması için bu maden için izin çıkmıştır. GoviEx, önümüzdeki yıl sahada madenciliğe başlamayı planlıyor.

Kaynak: pv-magazine.com



Slider Altına