Musul Barajı Rehabilitasyon Projesi Ödül Kazandı

06 Ağustos 2022 Dergi:

Deep Foundations Institute, 2022 Üstün Proje Ödülü'nü Irak'taki Musul Barajı Rehabilitasyon Projesi'ne verdi.

Dicle Nehri üzerindeki baraj, 1980'lere dayanıyor ve 113 m yüksekliğinde ve 3.65 km uzunluğu ile Irak'taki en büyük baraj. İnşaatı sırasında mühendisler temelin zayıf kaya yapısının farkındaydı ve kazı sırasında da boşluklarla karşılaşıldı. Ancak siyasi ve iş programının baskıları nedeniyle çalışma devam etti. Kapsamlı enjeksiyon çalışmalarına rağmen, barajın işletmeye alınmasından hemen sonra su sızıntıları başladı.

Rehabilitasyon projesi, Irak Su Kaynakları Bakanlığı, ABD Ordusu Mühendisler Birliği ve Trevi SPA arasında, barajı stabilize etmek, onarmak, güvenceye almak ve operasyonları yönetmek için gelecekte ihtiyaç duyulan bilgi birikimini Iraklı teknisyenlere aktarmak amacıyla yapılan bir işbirliği ile yürütüldü. Bu proje için ABD hükümeti yaklaşık 125 milyon dolar ve Irak hükümeti de 410 milyon dolar ödedi.

Trevi, elektromekanik çalışma ve dalış operasyonları yoluyla personeli eğitmek ve dip çıkış tünellerini rehabilite etmekle birlikte, bakım enjeksiyonunu gerçekleştirdi.

Trevi, 2016'dan 2019'a kadar yaklaşık 403.000 m enjeksiyonlu sondaj kuyusu yapımını tamamlayarak yaklaşık 41.000 m3 harcı (26.700 ton katı maddeye eşdeğer) zemine enjekte etti. Trevi ayrıca mal sahibinin personelini çalıştırma ve eğitme görevinin bir parçası olarak ekipman ve teknikler üzerine kurslar da düzenledi.

Barajdaki çalışmalar, IŞİD'e karşı silahlı çatışmadan yaklaşık 13 km (8 mil) uzaklıkta gerçekleştirildi. Sıkı güvenlik prosedürleri uygulanarak, çalışma herhangi bir gecikme olmaksızın devam etti.

1997 yılında başlatılan Üstün Proje Ödülü, Deep Foundation Institute üyelerinin üstün çalışmalarını takdir etmektedir. Bir komite, ödül verilecek projeyi; projenin büyüklüğüne, kapsamına ve zorluklarına, zorluklar karşısında getirilen çözümün emsalsizliğine, uygulanan yenilik ve yaratıcılık derecesine göre belirler.

Ödüller, DFI'nin 4-7 Ekim tarihlerinde National Harbor, Maryland'deki yıllık konferansında takdim edilecek.Slider Altına