Moğolistan'dan Güneş Enerjisine Yeni Yatırım

29 Ocak 2019 Dergi:

Moğolistan'ın güneyindeki Govisümber ilinin Sumber Soum bölgesinde 10 MW'lık bir güneş enerjisi tesisi şebekeye bağlandı. Proje, Green Climate Fund ve XacBank tarafından finanse edildi. Moğolistan böylece ülkedeki kurulu PV kapasitesini 35 MW’a çıkarmış oldu.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi tarafından kurulan Green Climate Fund (GCF), Moğolistan'da geniş çaplı bir güneş enerjisi projesinin tamamlandığını açıkladı. GCF, 10 MW'lık projenin Moğolistan’ın güneyindeki Govisümber ilinin Sumber Soum bölgesindeki bu projenin 17.6 milyon USD’lik bir yatırım olduğunu açıkladı. GFC Özel Sektör Tesis Müdürü Ayaan Adam: “Sumber güneş enerjisi santrali, güçlü GCF desteğine dayalı, Çevre ve Turizm Bakanlığı tarafından XacBank ile ortaklaşa yürütülen ilk başarılı proje oldu. XacBank, GCF’nin ilk imtiyazlı kredi desteğiyle, yerel iş adamlarının iklim değişikliğiyle mücadele konusunda kendi yollarını belirlemelerinin mümkün olduğunu” belirtti.

Moğolistan’ın Yenilenebilir Üretim Kapasitesini İki Katına Çıkarabilir

Moğolistan Enerji Bakanlığı, 712 MW toplam kapasiteye sahip 28 PV projesini ve toplam 450 MW toplam dört rüzgar enerjisi projesini onayladıklarını açıkladı. Moğolistan hükümeti, inşa edildiğinde, Moğolistan’ın şu anda 1.309 MW’ta kurulu olan ve yaklaşık % 18.1’inin yenilenebilir enerji kaynaklarıyla temsil edilen kurulu üretim kapasitesini neredeyse iki katına çıkaracaklarını bildirdi.

Geliştirilmekte olan diğer projeler arasında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve yatırım ortakları tarafından desteklenen Gobi Çölü bölgesinde 30 MW'lık bir proje ve Dornogovi için 20 MW'lık bir güneş parkı bulunmaktadır.

Kaynak: pv-magazine.comSlider Altına