Minesto ve Schneider Electric, Deniz Enerjisini Ticarileştirmek için Güçlerini Birleştirdi

14 Mart 2021 Dergi:

Önde gelen deniz enerjisi (marine energy) geliştiricisi Minesto ve enerji yönetimi ve otomasyonunun dijital dönüşümünde küresel lider olan Schneider Electric, Minesto’nun Deep Green teknolojisine dayalı okyanus enerjisi çiftlikleri geliştirmek ve inşa etmek için birlikte çalışmak üzere bir Mutabakat Anlaşması imzaladılar.

Minesto ve Schneider Electric arasındaki işbirliği, planlanabilir, yenilenebilir enerji üretimini içeren enerji sistemlerinin gerekli olduğu net sıfır toplumlara küresel geçişi sağlamak için deniz enerjisinin ticari olarak yaygınlaştırılmasını hızlandırmayı amaçlıyor.

Okyanus enerjisinin katma değerinden yararlanmak için Minesto ve Schneider Electric, bağımsız güç üreticileri ve elektrik hizmetleri arasındaki lider kullanıcılarla ilişki kuracak ve Schneider Electric’in bilgi birikimi ve ürünlerini Minesto’nun öncü gelgit ve okyanus akıntı enerji teknolojisiyle entegre edecek.

Daha küçük mikro şebeke kurulumlarından multimegawatt çiftliklere kadar uzanan projeler, tarafların mevcut potansiyel satışları, boru hatlarından yararlanılması dahil olmak üzere ortaklaşa tanımlanacak, değerlendirilecek ve geliştirilecektir. İşbirliği, teknik sistem entegrasyonu ve proje yönetiminden satış ve proje finansmanı fırsatlarına kadar uzanacak.

Minesto'nun CEO'su Dr. Martin Edlund şunları söyledi:

“Enerji geçişi ve dijital dönüşümde küresel bir lider olan Schneider Electric ile güçlerimizi birleştirmekten mutluluk duyuyoruz. Bu, bizim için; Deep Green teknolojisinin ticari olarak piyasaya sürülmesinde çok önemli bir rol oynayacak stratejik bir ortaklık. Schneider Electric’in küresel varlığı, teknolojik üstünlüğü ve yenilenebilir enerji üretimi ile mikro şebekelerin entegrasyonundaki uzmanlığı, Minesto’nun müşterilere ve yenilenebilir enerji proje yatırımcılarına sunduğu katma değeri önemli ölçüde artıracak. Bunun ötesinde, bu ortaklığı, düşünce liderliği kurmak ve karar vericileri yeni tamamlayıcı yenilenebilir enerji teknolojilerinin fırsatları ve avantajları hakkında bilgilendirmek için kullanmak için çalışacağız.”

Schneider Electric Güç ve Şebeke Segment Başkanı Gary Lawrence şunları söyledi:

“Okyanus enerjisini küresel yenilenebilir enerji karmasına dahil etmek ve değişken yenilenebilir enerjileri öngörülebilir, yenilenebilir temel yük ile dengelemek için Minesto ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Bizim için deniz enerjisi sektörüne, hem bir küresel pazar oyuncusu, hem de rekabetçi enerji maliyetiyle enerji üretimi potansiyeli büyük, oyunun kurallarını değiştiren bir teknoloji geliştirici ortakla birlikte girmek büyük önem taşıyordu.”

Schneider Electric Microgrid Başkanı Matthieu Mounier şunları söyledi:

“Enerji kullanıcıları ve üreticileri, işin sorunsuz devamlılığını sağlamaya çalışırken karbon azaltma hedeflerine ulaşmak için giderek daha fazla sürdürülebilir çözümler talep ediyor. Gelgit ve okyanus akıntısı temelli yenilenebilir enerjiler, hem enerji toplulukları hem de uç noktadaki kullanıcılar için başarılı sonuçların alınmasına önemli ölçüde katkıda bulunmayı bekliyor."


Etiketler