METYX, Türkiye’nin “En İyi Yönetilen Şirketleri” Listesinde

10 Aralık 2019 Dergi: Kasım - Aralık 2019

Deloitte Private tarafından uygulanan ‘En İyi Yönetilen Şirketler’ programı kapsamında ödüllendirilen şirketler açıklandı. 20 ülkede uygulanan ve Türkiye’de ikinci kez düzenlenen program kapsamında; yıllık 25 milyon TL’nin üzerinde ciroya sahip, beş yaşından büyük, 25 ve üzeri çalışanı olan, kontrolü Türkiye’de kurulu şirket veya T.C. vatandaşı şahıslara ait olan ve halka açık olmayan şirketler, Deloitte koçları tarafından derinlemesine incelendi. Bu inceleme sonucunda, başvuran 95 şirketten 37’si finalist olarak jüri karşısına çıktı. Logo Yazılım’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen programda Koç Üniversitesi akademik destekçi, Türkiye'de İngiliz Ticaret Odası (BCCT), Türkiye Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER), Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (Türkonfed) ve Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) ise iş ortakları olarak destek verdi.

Aday şirketlerin değerlendirmesinde, Ümit Boyner’in başkanlığını üstlendiği ve Ali Sabancı, Batu Aksoy, Ebru Özdemir, Hamdi Akın, M. Buğra Koyuncu, Orhan Turan, Umran İnan ve Zeynep Bodur Okyay jüri desteği sağladı. Strateji, yetkinlik ve inovasyon, kültür ve adanmışlık, yönetişim ve finansallar olmak üzere dört ana başlıkta incelenen 37 şirketin 15’i ‘En İyi Yönetilen Şirketler’ unvanını almaya hak kazandı. 2M Kablo, Arzum Elektrikli Ev Aletleri, Ege Kimya, Ekin Kimya, Epsan, Gün+Partners, Kırpart A.Ş., METYX Composites, Onurcan Ambalaj, Petroyağ Endüstriyel Yağlar, Sönmez Transformatör, Sun Tekstil, Transorient, Turaş Gaz Armatürleri, VSY Biyoteknoloji ve İlaç, 2019 yılının ‘En İyi Yönetilen Şirketleri’ ünvanlarını 11 Kasım’da Shangri-La Otel’de düzenlenen törenle aldı.

Yüksek performanslı teknik tekstil ürünleri üreticisi olan METYX Composites, rüzgâr enerjisi, denizcilik, otomotiv, ulaşım, inşaat ve mimari uygulamalar, altyapı, spor ve eğlence gibi endüstrilere multiaxial örgüler (e-glass, aramid, karbon ve hibritler), karbon örgüler, RTM örgüler, dokuma örgüler ve vakum sarf malzemeleri tedarik ediyor. Ayrıca, kalıp ve PVC, PET, balsa, poliüretan gibi köpüklerden kit hizmetleri de veriyor. Türkiye’de İstanbul ve Manisa’da bulunan iki fabrikası dışında Macaristan Kapoşvar’da ve ABD North Carolina’daki  gelişmiş ve modern tesislerinde üretim gerçekleştiriyor. METYX CEO’su Uğur Üstünel, Türk iş dünyasının değerli liderlerinden oluşan bir jürinin görüşleri ve değerlendirmeleri sonucunda böyle prestijli bir ünvan kazanmanın büyük bir gurur olduğunu söyledi. Üstünel sözlerine şöyle devam etti: “Biz global bir marka yaratmak için yola çıktık. Global bir marka olmak ve bunu sürdürebilir kılmak için kendimizi sürekli geliştirmemiz ve kendimize sürekli yatırım yapmamız gerektiğinin hep farkında olduk. ‘Etkin, profesyonel ve sürekli gelişen’ bir yönetim anlayışı ile şirketimizi geleceğe taşıyacağız.”