Melbourne'e Sürdürülebilir Güç Sağlayacak Tasarım: Sun Ray

06 Ağustos 2018 Dergi:

Yenilenebilir enerji altyapısı hem işlevsel hem de güzel olabilir mi? Her yıl üretilen yaklaşık 1,100 MWh elektriği ile 220 Melbourne evi için yeterli enerjiyi üretebilecek büyük bir güneş kolektörü olan “Sun Ray” ı tasarlayan İtalyan mimar Antonio Maccà ile bu düşüncenin mümkün olduğunu görüyoruz. Bu yılki Land Art Generator Initiative Melbourne tasarım yarışması için sürdürülebilir enerjinin geleceği için bir sembol olarak tasarlandı.

Melbourne'deki Port Phillip şehri için tasarlanan Sun Ray, her biri tek eksenli bir izleme sistemine sahip yuvarlak bir şekilde 279 feet çapında ve ince çelik kolonların üstüne yerleştirilmiş bir dizi düz aynadan oluşuyor. Güneş enerjisini sağlamak için, Antonio Maccà, güneş ışığını bir güneş alıcısına odaklamak için aynaların kullanıldığı doğrusal Fresnel reflektör teknolojisini tasarımına kattı. Yeraltına yerleştirilen bir güç bloğu sayesinde, güneş enerjisini şehir elektrik şebekesini beslemeden önce elektriğe dönüştürebiliyor.

Antonio Maccà, Sun Ray’in, yenilenebilir enerjinin yeni bir sembolü olduğunu ve Victoria'nın sıfır-sera gazı emisyonu hedefine ışık tuttuğunu ifade etti.  Sakinleri ve ziyaretçileri, Sun Ray ile etkileşime girerek gölgelik olarak kullanabilirler. 50 ana ayna çizgisi kamusal park alanı üzerinde gölgeler oluştururken, aynalar güneşi takip etmek için sürekli değişen ışık ve gölge oyununu yaratıyor. 2018 Land Art Generator Initiative Melbourne'un kazanan tasarımı 11 Ekim'de açıklanacak.

Kaynak: https://inhabitat.comSlider Altına