Header Reklam
Header Reklam

Maspo Enerji Jeotermal Enerjiyi Çocuklara Anlatan Bir Kitap Yayımladı

01 Eylül 2023
Maspo Enerji Jeotermal Enerjiyi Çocuklara Anlatan Bir Kitap Yayımladı

Çevreyle dost yenilenebilir enerji alanına yatırım yaparak, gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefleyen Maspo Enerji, Türkiye’nin önemli gücü olan jeotermal enerjiyi çocuklara anlatmak amacıyla çok özel bir hikâye kitabı armağan etti. Kurgusu Maspo Enerji Genel Müdürü Murat Solmaz’a ait olan “Damla Adamlar” hikâye kitabı; yenilenebilir, verimli, çevre dostu bir kaynak olan jeotermal enerjinin önemini ortaya koyuyor. Damla Adamlar kitabı ilk olarak pilot okullarda ve Maspo Enerji’yi ziyaret eden öğrencilere hediye edilecek.

Türkiye’nin zengin kaynaklara sahip olduğu jeotermal enerji alanında elektrik santrali projeleri geliştirmek ve işletmek üzere faaliyetlerini sürdüren Maspo Enerji; Türkiye’nin önemli gücü olan “jeotermali” gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak amacıyla Damla Adamlar hikâye kitabını çocuklarla buluşturdu. Kitap; Jeotermali, yenilenebilir enerji kaynaklarını ve bu kaynakları daha verimli kullanmayı ilk okul çağındaki çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici olarak anlatmak üzere ilk etapta 5 bin adet basıldı.

Maspo Enerji Genel Müdürü Murat Solmaz tarafından kurgulanan, yazar Feyza Şahin tarafından eğitici, öğretici ve keyifli bir dille kaleme alınan Damla Adamlar hikâye kitabı, Nida Yiğitler Özer tarafından resmedildi.

Gürmen Group Yönetim Kurulu Üyesi ve Maspo Enerji Genel Müdürü Murat Solmaz çocuklara armağan ettiği Damla Adamlar kitabını: " Enerji ihtiyacı bizim akranlarımız için oldukça büyük önem arz ediyordu. Elektrik kesintisi, ödev yapamama mazereti olarak en geçerli sebeplerdendi. Çağımızın en değer kazanan olgusu ise “zaman”.   Bunun yanı sıra teknolojinin gelişmesi ile dikey uzmanlıkların önem kazandığını görüyoruz. Bu iki çarpanın ortaya çıkardığı sonuçları çocuklarımızın geleceğini şekillendirmek için kullanarak elimizden geleni yapmak, onları geleceğe hazırlamak bizim en önemli görevimiz. Bu görüş ışığında Türkiye’nin önemli gücü ve işletmesi olan bu çevre dostu sistemi, yani jeotermali gelecek kuşaklara en iyi şekilde taşımak ve anlatmak gerektiğine inanıyorum. Bugünün çocuklarına jeotermal ile ilgili hayal kurabilmeyi, sevdiği işi yapabilmeyi amaçladığım bir kitap kurgulamaya çalıştım. Kitapta, çalışma arkadaşlarımla kurduğumuz jeotermal tesisi çocukların anlayacağı şekilde bir hikâye tadında sunmak istedim" sözleriyle değerlendirdi.

Solmaz kitabı ilerleyen dönemlerde daha fazla çocuğa ulaştırmayı, Milli Eğitim Bakanlığı ile okullarda yardımcı kaynak olarak kullanılması ve yenilenebilir enerjinin anlatılması adına iş birliği gerçekleştirmeyi hedefliyor. Yenilenebilir jeotermal kaynaklarına dikkat çeken Damla Adamlar hikâye kitabı ilk etapta, Maspo Enerji jeotermal sahasının bulunduğu Manisa – Alaşehir bölgesinde bulunan okullar ile Maspo Enerji’yi ziyaret eden öğrencilere hediye edilecek.

 Slider Altına