Slider Altına

Latin Amerika'da Fayda Ölçekli Güneş Enerjisi Tesisleri için Ana Enerji Eğilimi: 1500V

14 Ocak 2019 Dergi:

Son zamanlarda, JinkoPower tarafından yönetilen 100 MW'lık Viborillas güneş enerjisi projesi, Meksika'da başarılı şebeke bağlantısında bir kilometre taşı oldu. Projede, Huawei’nin son teknoloji 1500V akıllı PV çözümü kullanılıyor.

Proje Meksika’nın, Jalisco eyaletinde yer almaktadır. Bölgenin yıllık güneş ışınlarının %70'inden fazlası 2000 kWh/m2'yi aştığı için, ülkenin fotovoltaik enerji üretimi açısından benzersiz doğal koşulları bulunmaktadır. Projenin yıllık ortalama enerji üretiminin 246 milyon kWh olduğu tahmin edilmektedir, bu da ileri teknoloji ile şebekeye verilen elektrik enerjisi değerinin ölçütünü göstermektedir.

Günümüzde 1500V PV sistemi, Amerika, Güney Amerika, Orta Doğu, Hindistan ile İspanya ve Fransa gibi bir çok Avrupa ülkesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Huawei’nin 1500V’lik akıllı PV çözümü, Meksika’lı tesis kurucularına Seviyelendirilmiş Enerji Maliyetini (LCOE)  yaklaşık %10 oranında, önemli ölçüde azaltarak yardımcı olmaktadır ve sübvansiyon sonrası dönemde tüm enerji üretimi biçimleriyle rekabet edebilecek bir çözümü sunarak daha fazla çığır açacak güneş enerjisu projelerinin yapılabilmesini mümkün kılmaktadır. Tek elden komple bir PV sistemi çözümü sağlamak için Huawei, hem inşai süreçte hem sonrasında fayda sağlayan ve toplam maliyeti düşüren invertör ve transformatörleri entegre etmektedir.