Kuveyt Türk ile Elin Enerji’den Çatı GES’te İşbirliği

28 Aralık 2020 Dergi: Ocak-Şubat 2021

Kuveyt Türk ile Elin Enerji, Çatı Güneş Enerjisi Santrali alanında işbirliği protokolü imzaladı.

Yenilenebilir enerji alanındaki finansman desteğini artıran Kuveyt Türk ile enerji sektöründe 40 yıldır faaliyet gösteren Elin Enerji arasında, Çatı Güneş Enerjisi Santrali (Çatı GES) alanında işbirliği protokolü imzalandı. Çatı GES projelerine finansman desteği sağlanmasına yönelik imzalanan protokolle, hem yatırımcıların finansmana daha kolay ulaşabileceği hem de yenilenebilir enerji alanında ülkemizin enerji üretimine katkı sunulacağı belirtildi.   

“Çatı GES kurmak isteyen işletmelerin yanındayız”

Kuveyt Türk KOBİ’den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Delipoyraz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılamak ve çevreye verilen zararı azaltabilmek için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Yenilenebilir enerji kaynakları, enerjide ihtiyacı karşılama ve sürdürülebilirliği sağlama konusunda önemli bir rol oynarken, aynı zamanda enerji çeşitliliğini mümkün kılarak ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunuyor. Kuveyt Türk olarak uygun finansman koşullarıyla, yenilenebilir enerji kaynakları arasından öne çıkan güneş enerjisinden faydalanmak isteyen şirketlerin yanındayız. Elin Enerji ile yaptığımız iş birliği sayesinde yenilenebilir enerji alanında verdiğimiz desteklerin yeni şirketlere ulaşacak olmasını sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz. İşbirliğinden dolayı Elin Enerji’ye teşekkür ediyoruz” dedi. 

“Çatı GES ile enerjide dışa bağımlılık azalacak”

Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak için güneş enerjisi projelerinin artması gerektiğini vurgulayan Elin Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Murat Karakeçili ise, “Yatırımcılar, temiz ve güvenli enerjiye yatırım yaparak hem gelir elde ediyorlar hem de ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmasına katkıda bulunmuş oluyor. Çatı GES projelerini hazırladığımız yatırımcılar, Kuveyt Türk ile imzaladığımız işbirliği protokolü sayesinde hem uygun finansmana kolayca ulaşabilecek hem de güneş enerjisi yatırımlarıyla ülke ekonomimize ciddi katkıda bulunacak” diye konuştu.Slider Altına