Küresel Yenilenebilir Enerji Çözümleri Vitrini GRESS, "COP23 Onaylı Etkinlik" Olarak COP23 İle Eş Zamanlı Yapılacak

24 Ağustos 2017 Dergi:

GRESS, Yenilenebilir Enerji Sektörü ve COP23 Delegeleri Arasında Buluşma Noktası olarak görev yapacak.

Uluslararası ve Avrupa’nın önde gelen yenilenebilir enerji dernekleri, BM İklim Değişikliği Konferansı COP23'le (BM İklim Değişikliği 23.Taraflar Konferansı) paralel olarak, 7-8 Kasım 2017'de Bonn'da düzenlenecek olan Küresel Yenilenebilir Enerji Çözümleri Vitrini (GRESS) etkinliği için bir araya geldi. Yakın zamanda, GRESS, Fiji Hükümeti, COP23 Başkanlığı’ndan "COP23 Onaylı Etkinlik" olarak resmi onayını aldı.

COP23, Fiji Hükümetinin başkanlığındaki UNFCCC Sekreteryasının merkezinde gerçekleşecek ve yaklaşık 200 hükümetin 2050 yılına kadar sera gazlarını nötralize etmek üzere anlaşmaya vardığı, çığır açan Paris’teki COP21’in izinden gidecek. Marrakesh’teki COP22 sırasında, 48 hükümet daha da ileri giderek %100 yenilenebilir enerji hedeflerini açıkladı.

COP21'de imzalanan Paris anlaşması ile BM İklim Değişikliği Konferansı, artık emisyonsuz bir enerji arzı sağlamak için gerekli olan teknolojilere ve çözümlere odaklandı. Bu nedenle GRESS, yenilenebilir enerji sektörünün sağlayabileceği çözümlere odaklanacak. Tüm yenilenebilir enerji branşlarındaki şirketler, teknolojilerini ve hizmetlerini COP23 delegelerine sunmaya davet ediliyor. Buna paralel olarak, 200 ülkeden COP23 temsilcilerinin tümü ücretsiz olarak GRESS'e katılmaya, uygulayıcılar ve çözüm sağlayıcılarla görüşmeye çağırılıyor.

GRESS'in eşbaşkanları arasında: Global %100 Yenilenebilir Enerji Platformu, REN İttifakı, Uluslararası Jeotermal Birliği IGA, Uluslararası Hidroelektrik Derneği IHA, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu ISES, Dünya Biyoenerjisi Derneği WBA, Dünya Rüzgâr Enerjisi Birliği WWEA, Avrupa Yenilenebilir Enerji Enerji Federasyonu EREF, Alman Yenilenebilir Enerji Federasyonu BEE, Enerji İzleme Grubu ve diğer bazı ulusal yenilenebilir enerji dernekleri bulunuyor.

GRESS'in yapılacağı, Federal Sanat ve Sergi Sarayı, Bundeskunsthalle, COP23'ün bitişiğinde yer alıyor.

IGA Yönetici Direktörü Marit Bromme: "Dünyayı Soğutmalı - Jeotermal ile sıcak kalmalı. Uluslararası Jeotermal Birliği, COP23 sırasında Bonn'daki GRESS etkinliğine ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz ve önümüzdeki on yıllarda fosil yakıttan iklim dostu çözümlere geçişi sağlayacak, küresel enerji portföyünü değiştirecek bu önemli diyaloga katkıda bulunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

IHA Yönetici Direktörü Richard Taylor: "Uluslararası Hidroelektrik Derneği, Küresel Yenilenebilir Enerji Vitrini'ni destekliyor IHA üyeleri, su ve enerji hizmetlerinin herkese sürdürülebilir bir şekilde ulaştırıldığı birbirine entegre bir dünya vizyonunu paylaşıyor: Küresel Yenilenebilir Enerji Çözüm Vitrini COP23 katılımcıları için, küresel yenilenebilir enerji topluluğunun en son yenilikleri ve ilerlemesini deneyimlemek ve yenilenebilir enerji teknolojilerinin birlikte nasıl çalıştığını görmek konusunda mükemmel bir fırsat sunacak" dedi.

ISES Başkanı David Renné: "Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu, bu önemli etkinliğe katılmayı dört gözle bekliyor ve COP23'e katılacak olanların hepsini de GRESS'e katılmaya çağırıyor. ISES'in maliyetleri düşüren ve yenilenebilir enerji sistemlerinin güvenilirliğini artıran teknik ve akademik Ar-Ge programları ile enerji, ulaşım, ısıtma ve soğutma sektörlerinde tüm son kullanım enerji gereksinimlerini %100 yenilenebilir enerji ile karşılama hedefi doğrultusunda enerji dönüşümünü desteklemektedir. ISES çalışmalarını Güneş Enerjisi Dergisi’nde, web seminerleri, konferanslardaki sunumları ve çevrimiçi haber bültenleri ve yayınlarıyla duyurmaktadır. GRESS katılımcıları, teknoloji atılımları, en iyi uygulamalar ve %100 yenilenebilir enerji tedariğine ilişkin örnek uygulamalar hakkında en yeni bilgileri edinme fırsatına sahip olacak" dedi.

WBA İcra Direktörü Bharadwaj Venkata: "Yenilenebilir enerji teknolojileri; küresel ısınmayı azaltmak, küresel enerji ve iklim hedeflerini karşılamak için en iyi çözümdür. Bugün mevcut en yeni yenilenebilir enerji teknolojileri çözümleri hakkında güncel bilgi almak için ideal bir yer olacak olan GRESS etkinliğinin bir parçası olmaktan heyecan duyuyoruz "dedi.

WWEA Genel Sekreteri Stefan Gsänger: "Etkinliğimizin COP23'ün bitişiğinde olması şansını kullanıyoruz ve dünyanın yenilenebilir enerji topluluğunu Bonn'a gelip 200 ülkenin önde gelen karar vericileri ile en son kazanımlarını paylaşmaya davet ediyoruz. Hiçbir yenilenebilir enerji teknolojisi tek başına duramaz, güneş, su, biyoenerji, jeotermal ve rüzgâr enerjilerinin sinerjileri dünyayı yeni refah çağına götürecek. "