Küresel Güneş Konseyi Kuruldu

17 Aralık 2015 Dergi: Ocak-Şubat 2016

Paris’te gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 21. Taraflar Konferansı çok önemli bir gelişmeye ev sahipliği yaptı. Kurucuları arasında GÜNDER’in de bulunduğu ve hayata geçmesi yönünde pek çok ülkenin girişimlerde bulunduğu Küresel Güneş Konseyi kuruldu.

Güneş enerjisi sektörünü uluslararası düzeyde birleştirmek amacıyla önde gelen bölgesel ve ulusal güneş enerjisi toplulukları tarafından kurulan Küresel Güneş Konseyi (Global Solar Council, GSC), güneş enerjisinin dünyadaki en büyük elektrik üretim kaynağı olması yolunda çalışmalar yapacak.

Fotovoltaik sektörünü küresel ölçekte temsil edip, bir sivil toplum kuruluşu olarak uluslararası boyutta bu sektörün gelişimini, güneş enerjisinin savunulması ve gelişmesi için çaba sarfedilmesini amaçlayan GSC Küresel Güneş Konseyi’nin kuruluşu, yaklaşık 1,5 yıldır süren çalışmaların ardından, Paris’te resmi olarak gerçekleşti. GÜNDER’in de kurucular arasında yer aldığı GSC, güneş enerjisi alanındaki üstün uygulamaları paylaşarak ve küresel pazar gelişimini hızlandıracak. Düşük maliyeti ve iklim değişikliğiyle mücadelede çok etkili bir araç olması sebebiyle önemi daha da artan güneş enerjisi, bu adımla daha da güçlenecek.

“Güneş Enerjisi Dünyadaki En Büyük Elektrik Üretim Kaynağı Olacak”

Küresel Güneş Konseyi  Başkanlığı’na seçilen Bruce Douglas, güneş enerjisinin dünyadaki en büyük elektrik üretim kaynağı olma yolunda yeni bir dönemi başlattığını belirterek, “Bugün, güneş enerjisi sektörü iklim değişikliğiyle mücadele için bir araya geldi. Güneş enerjisinin birincil elektrik üretim kaynağı olacağı yönünde fikir birliği mevcut. Enerji sektöründeki karbon salımlarını ortadan kaldırmak için yapılan uluslararası çalışmalar kapsamında oynayacak büyük bir rolü var" dedi. GSC’nin güneş enerjisine ilişkin 3 ana mesaj vermeye çalıştığını kaydeden Douglas bu maddeleri şöyle sıraladı:

“Güneş enerjisi küresel olarak halihazırda en ucuz elektrik kaynaklarından biri ve fiyatlar hızlı biçimde düşmeye devam ediyor. Güneş enerjisinden elde edilen elektriğin seviyelendirilmiş maliyeti, 2009’daki COP-15’e kıyasla % 80 daha düşük. Güneş enerjisi iklim değişikliyle mücadelede düşük maliyetli bir yöntem sunuyor. Güneş enerjisi en kullanışlı elektrik üretim yöntemi ve hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerin halkları için, dünyanın her yerinde kullanılabiliyor. Güneş enerjisi aynı zamanda tüm elektrik teknolojileri içinde en yüksek popüler desteğe sahip. Küresel sıcaklıkta 2 ºC üzerinde bir artıştan kaçınmak için, güneş enerjisi kullanımının güçlü bir şekilde artırılması zorunlu. Uygun pazar koşullarının oluşması durumunda, güneş enerjisinin küresel enerji üretimindeki payının bugünkü >%1’den 2030’a kadar %10’a çıkarılması mümkün.”

GSC Genel Sekreteri John Smirnow ise, “Hedefimiz işbirliği, eğitim ve öğretim yoluyla güneş enerjisinin daha geniş kapsamlı olarak benimsenmesini teşvik etmek” dedi.

Çin, Avrupa ülkeleri, Hindistan, Ortadoğu, Avustralya, Güney Amerika ve Birleşik Devletler gibi dünyanın en büyük pazarları dahil olmak üzere hem gelişmiş hem de gelişmekte olan pazarlardaki ulusal ve bölgesel güneş enerjisi topluluklarından oluşan Konsey’in uluslararası anlamda da güçlü bir ses sağlaması amaçlanıyor.Slider Altına