Küresel Enerji Depolama Pazarı Yükselişte

07 Kasım 2018 Dergi:

BloombergNEF'in yeni raporuna göre, küresel batarya enerji depolama pazarı 2040 yılına kadar 942 GW'a çıkacak ve bu alanda 1.2 trilyon USD değerinde yatırım gerçekleşecek.

2040 yılına kadar Çin, ABD, Hindistan, Japonya, Almanya, Fransa, Avustralya, Güney Kore ve İngiltere  batarya enerji depolama pazarındaki kurulu kapasitenin üçte ikisini temsil edecek. Güney Kore yakın vadede pazara hakim olacağı ve A.B.D.’nin  2020'lerin başlarında liderliği ele geçireceği öngörülüyor.

BloombergNEF enerji depolama analisti ve raporun yazarı Yayoi Sekine, daha önceki tahminlerden bu yana depolama dağıtımları konusunda çok fazla sorun yaşadıklarını belirtti. Bu sorunların kısmen depolama sistemi maliyetlerindeki beklenenden daha hızlı düşmelerden, kısmen de elektrikli araç şarjı, uzak bölgelere enerji erişimi gibi teknolojiye yönelik yeni uygulamalardan kaynaklandığını ifade etti.

BloombergNEF, batarya talebinin büyük bir çoğunluğunun elektrikli araç pazarına yönelik olacağını ve mevcut kaynaklardan gelen talebin % 7'sini karşılayacağını belirtti.

Kaynak: www.renews.biz


Etiketler


Slider Altına