Küçük yerleşimler kendi elektriğini üretebilecek

02 Şubat 2011 Dergi: Ocak-Şubat 2011

Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinde çiftlik evi ya da yazlığı olanlar, "Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik" sayesinde kendi elektriğini üretebilecek ve ihtiyaç fazlası elektriği o bölgenin dağıtım şirketine satabilecek. Elektrik şebekesiyle bağlantısı olmama durumunda ise fazla elektrik akülerde toplanıp istenilen zamanda kullanılabilecek. Bu tür yerlerde 3, 5, 10, 20 ve 30 KW arasında rüzgâr türbini kurmak yeterli...

Türkiye'deki yerli rüzgâr türbini üreticisi SoyutWind'in Proje Geliştirme Direktörü Ali Çolak, bu ayın başında çıkan Yönetmelikle, rüzgâr türbini kurmak isteyen kişi ve kuruluşların sayısında gözle görülür bir artış yaşandığını söyledi. Çolak, "Bir evin aylık elektrik ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak olan 3 KW'lık bir rüzgâr türbininin fiyatı yaklaşık 9 bin Lira'dır. Harcanan bu para da aşağı yukarı 3 yılda kendini amorti eder. 30 KW'lık bir rüzgâr türbini, çiftlik evi, benzin istasyonu ya da dinlenme tesisinin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. 30 kW'lık rüzgâr türbininin fiyatı 40 bin dolar civarında" dedi.

Son dönemde dinlenme tesisleri, oteller, inşaat firmaları, tekstil ve çimento fabrikaları, gıda tesisleri ve tavuk çiftliklerinden yoğun talep aldıklarını söyleyen Çolak, "Yenilenebilir enerji yatırımı yapmak isteyenlere bankalar kredi desteği de veriyor. Bu nedenle talep gün geçtikçe artıyor. Ayrıca Yönetmeliğin 14. maddesinin 8. bendine göre 'Gerçek ve tüzel kişi rüzgâr santrali yatırımı için yerli rüzgâr türbinini tercih ederse, tüketim fazlası elektriği daha yüksek fiyatla satabilecek.' Buna göre yerli rüzgâr türbini ve malzemesi kullananlar ihtiyaç fazlası elektriğin KWsaatini dağıtım şirketine 20- 30 kuruş arasında bir fiyattan, ithal malzeme kullananlarsa ortalama 13-15 kuruştan satacak. Yerli ürün kullanan daha çok kazanacak" diye konuştu.


Etiketler


Slider Altına