Kore’de İki Emeklilik Fonu Kömür Finansmanından Çıktı

08 Ekim 2018 Dergi:

Dünyanın dört bir yanından bilim insanları ve delegasyonlar Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli - IPCC zirvesi için Incheon’da bir araya gelirken, Güney Kore tarihinde ilk defa toplam 22 milyar ABD doları değerinde varlık yöneten iki Güney Koreli emeklilik fonu kömür finansmanından çekildiklerini açıkladı.
 
Toplam 22 milyar ABD doları değerinde varlık yöneten Öğretmenler Emeklilik Fonu ve Kamu Çalışanları Emeklilik Fonu (GEPS), 4 Ekim 2018’de Kore Basın Vakfı’nda düzenlenen bir basın toplantısında bundan sonra yeni kömür projelerine yatırım yapmayacaklarını taahhüt ettiler.
 
Fonların kömür finansmanından kademeli olarak çekildiklerine dair açıklamalarında şu ifadeler yer aldı: “Bu girişime katılan ilk Koreli finans kurumları olarak, daha iyi bir gelecek için sürdürülebilir yatırım yolunu seçtik. Kömürü terk etmenin ve yenilenebilir enerjiye yönelmenin sürdürülebilir bir gelecek için atılacak ilk adımlar olduğuna inanıyoruz. Ayrıca, insanlığın küresel ısınmayı 1,5°C derecenin altında tutmak için sürdürdüğü çabaları desteklemek de bizim sorumluluğumuz”
 
Açıklama, Birleşmiş Milletler bünyesinde iklim değişikliği hakkında kanıt sunmakla görevli bilimsel kurul IPCC’nin, küresel ısınmanın etkilerinin azaltılmasına dair öneriler içeren kilit önemde raporunu onaylamak için Incheon’da bir araya geldiği sırada yapıldı. Fosil yakıt yatırımları, ileride atıl varlık riskine bağlı batma ihtimallerinden dolayı, gün geçtikçe daha riskli görülüyor.

2015 yılından beri yenilenebilir enerji fonlarına yatırım yapan Öğretmenler Emeklilik Fonu, yeni uzun dönemli portföylerindeki sürdürülebilirlik yatırımlarının payını artırmayı planlıyor. Geçen yıl yapılan sürdürülebilirlik yatırımları 90 milyon ABD doları değerindeydi.
 
Öğretmenler Emeklilik Fonu CEO’su Joong Heun Lee, “Bir kamu finans kurumu olarak, iklim değişikliğiyle mücadele ve hava kirliliği sorunlarıyla ilgili sorumluluklarımızı, yenilenebilir enerji alanında yeni yatırım fırsatlarının araştırılması gibi sosyal sorumluluğu olan alanlara eğilerek yerine getireceğiz” dedi.
 
Carbon Disclosure Project’in (Karbon Saydamlık Projesi-CDP) tek Güney Koreli üyesi olan Kamu Çalışanları Emeklilik Fonu (GEPS) çevre, toplum ve yönetişim (ESG) kriterlerini temel alan sosyal sorumluluk yatırımlarını düzenli olarak artırdı ve bu yaklaşımını denizaşırı yatırımlarına da uygulayacak.
 
Kamu Çalışanları Emeklilik Fonu (GEPS) Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nam Joon Chung, “Açıklamamızın ardından, bir kamu finans kurumu olarak çevresel ve sosyal sorumluluklarımızı yerine getirmek ve yerel ve uluslararası hükümetlerin sera gazı emisyonlarını azaltmalarını teşvik etmek için elimizden geleni yapacağız” dedi.
 
Finans kurumlarının kömürü terk etmesi için bir kampanya başlatan KoSIF’in direktörü Jong-O Lee ise, “Bu önemli gelişmenin ardından, finans kurumlarıyla yakın ilişkilerimizi devam ettireceğiz ve onları kömür finansmanından çıkmaları için adım atmaya teşvik edeceğiz. Ayrıca, kömür yatırımlarını sonlandırma çabalarını güçlendirmek için katılabilecekleri bir koalisyonun ön hazırlıklarını da yapacağız” dedi.
 
Her ne kadar Güney Koreli finans kurumlarının kömür finansmanı politikalarına dair açıklamaları bir ilk olsa da, kömür finansmanını sonlandırma hareketine katılan diğer büyük küresel oyunculara destek olma anlamında önemli bir adım.
 
Kısa süre önce yeni enerji politikasını yayınlayan Standard Chartered, dünyanın hiçbir yerinde, ek üniteler dahil olmak üzere, hiçbir yeni kömürlü termik santral projesine direkt finansman sağlamayacağını açıklamıştı. Bu küresel eğilimin Asya’da öncülüğü Japon şirketleri tarafından yapıldı. Büyük bir ticaret ve yatırım şirketi olan Marubeni, kısa süre önce yeni kömürlü termik santral yatırımlarından çekileceğini açıklamıştı.
 
Bu yıl içinde Japon finans kurumlarından Dai-Ichi Life Insurance, Nippon Life Insurance’ın ardından, deniz aşırı kömür projelerine finansman sağlamayacağını açıkladı. Nippon Life Insurance iklim değişikliğine yol açan projelere yeni borç ve yatırımları sonlandırmayı planladığını açıklamıştı.Slider Altına