Koç Üniversitesi’nden İklim Değişikliğiyle Mücadele Sempozyumu

12 Aralık 2018 Dergi: Ocak-Şubat 2019

Koç Üniversitesi ve Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteğiyle düzenlenen ‘Karbondioksit Yakalama ve Dönüştürme Teknolojileri ile İklim Değişikliğiyle Mücadele’ başlıklı sempozyum, Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü'nde gerçekleşti. Koç Üniversitesi Tüpraş Enerji Merkezi ile Koç Üniversitesi Asya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen ortak araştırma sempozyumunda, Türk ve Koreli bilim insanlarıyla şirket temsilcileri ve lisansüstü öğrenciler, karbondioksit yakalama ve dönüştürme teknolojileri hakkında son araştırmalar üzerine fikir alışverişinde bulundu. Açılış konuşmalarını Koç Üniversitesi TÜPRAŞ Enerji Merkezi (KUTEM) Direktörü Prof. Dr. Can Erkey, Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Keewon Hong’un yaptığı sempozyumda, Türkiye enerji sektörünün temsilcileri, mühendislik ve fen bilimleri alanlarında uzman katılımcılar bir araya geldi.

Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü, ‘Karbondioksit Yakalama ve Dönüştürme Teknolojileri ile İklim Değişikliğiyle Mücadele’ başlıklı sempozyuma ev sahipliği yaptı. Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteği, ‘Koç Üniversitesi Tüpraş Enerji Merkezi’ (KUTEM) ve Koç Üniversitesi Asya Araştırmaları Merkezi’nin (KUASIA) işbirliğiyle gerçekleştirilen ortak araştırma sempozyumu, Türk ve Koreli bilim insanlarıyla şirket temsilcileri ve lisansüstü öğrencilerini bir araya getirdi.

Açılış konuşmasını Türkiye’de özel sektör desteğiyle kurulan ilk enerji araştırma merkezi KUTEM Direktörü Prof. Dr. Can Erkey ile Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Keewon Hong’un yaptığı sempozyumda, karbondioksit yakalama ve dönüştürme teknolojileriyle ilgili son gelişme ve araştırmalar ele alındı.

İki gün süren etkinlikte, Koç Üniversitesi ile Kore’nin önde gelen araştırma üniversitelerinden öğretim üyeleri ve endüstrinin AR-GE temsilcileri bir araya gelerek, halen enerji alanında yürütmekte oldukları çalışmaları paylaştı. Katılımcılar, Türkiye ve Kore arasında olası ortak araştırma alanlarını tanımlamak üzere görüş alışverişinde bulunuldu.

Sempozyumda konuşan KUTEM Direktörü Prof. Dr. Can Erkey, “Küresel ısınma ve bunun getirdiği iklim değişikliği gelecek nesillerin varlığını tehdit etmektedir. Bunun için karbon dioksitin atmosfere salınmasını engelleyecek ve karbon dioksiti yakıta çevirecek uygun maliyetli teknolojilerin geliştirilmesi gerekmektedir. Bitkilerin yaptığı fotosenteze benzer ama çok daha hızlı bir teknoloji bir gün bu ihtiyacı karşılayabilir.” dedi.