Kayseri’de Güneş Enerjisi OSB yapımı çalışmalar sürüyor  

08 Şubat 2016 Dergi: Ocak-Şubat 2016

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Erciyes Enerji Üretim Sanayi A.Ş.'ye ait güneş enerjisi tesisleri ile Güneş Enerjisi OSB kurulması düşünülen arazilerde incelemelerde bulundu. Başkan Çelik, tespit edilen arazilerle ilgili Erciyes Enerji Üretim Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Herdem'den bilgi aldı. 

Erciyes Enerji'nin güneş enerjisi üretim sahasında açıklamalarda bulunan Başkan Çelik, halen 4 MW’lık sahada üretim yapılan tesislerde yatırımın devam ettiğini ve bittiğinde 11 MW’lık bir kurulu güce ulaşılacağını söyledi.

Güneş Enerjisi OSB için düşünülen arazi hakkında da değerlendirmeler yapan Başkan Çelik, "Güneş Enerjisi OSB ile ilgili arazileri gördük. Doğrusu çok güzel bir alan. Tarıma elverişli olmayan, kayalık, düz, rakımı yüksek olması nedeniyle güneşe yakın, havası temiz bir arazi. Bunların tamamı güneş enerjisi santraliyle ilgili olumlu özellikler. Dört ayrı parçadan oluşan ve 10 milyon m²'ye ulaşan bir arazi. İnşallah önümüzdeki günlerde taslak çalışmasını yapıp ilgili bakanlıklara sunacağız. Sanayicilerimizin 1’er MW’lık enerji santralleri yapabilecekleri yerler çıkaracağız. Bu arazinin bir avantajı da içinden Keban Barajı'ndan gelen 380 bin voltluk enerji nakil hattının geçmesi. Bu olağanüstü bir avantaj. Buradaki kurulu güçle Keban Barajı'nı birlikte çalıştırmak mümkün olacak. Gündüz enerjiyi burası üretecek ve Keban Barajı üretimini azaltacak. Gece ise tam tersi olacak. Dolayısıyla Keban'ın baraj göletini bir depolama alanı olarak kullanma imkanına sahip olacağız. İnşallah gerekli izinleri alarak bürokratik işlemleri tamamlayıp bu araziyi yatırımcılarımıza açmayı planlıyoruz" dedi. 

"Yatırımcı önündeki setleri kaldırıyoruz"

Güneş enerjisi yatırımcıları için önemli bir fırsatın ortaya çıkacağını da dile getiren Başkan Çelik, "Herhangi bir güneş enerjisi yatırımcısı önce araziyi buluyor. Bu arazinin uygun olduğuna dair izinleri alıyor ve daha sonra ilgili dağıtım şirketinden bağlantı görüşü istiyor. Bulduğu arazinin yakınındaki trafonun müsait olması, mesafenin kısa olması gerekiyor. Bunların hepsi yatırımcı önündeki setler. Biz bu setleri kaldıracağız. Bir megawat için yaklaşık 18 dönümlük yer gerekiyor. Biz 18'er dönümlük yerleri parseller halinde paylaştıracağız. Arazinin başında fişi, kablosu hazır olacak. Yatırımcı sadece gelip yatırımını yapacak. 10 milyon m²'de 400 MW’lık bir kurulu güç çıkarırız diye tahmin ediyorum. 400 yatırımcı Kayseri ekonomisini canlandıracak" diye konuştu.

Yapılan yatırımla Kayseri'nin elektrik ihraç eder duruma geleceğini de vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, "Güneş Enerjisi OSB sayesinde Kayseri enerjide kendi kendine yeterli, hatta sisteme enerji veren bir şehir durumuna gelecek. Bilindiği gibi Yamula Barajı ve bazı nehir santrallerimiz elektrik üretiyor. Ayrıca, rüzgar santralleri ve güneş enerjisi santralleri de var. Güneş Enerjisi OSB’ni de ilave ettiğimizde Kayseri, tüketiminin iki katı enerji üretecek" dedi.  Slider Altına