Kanadalı Bilim Adamları Yosunlardan Elektrik Üretmeyi Başardı

06 Kasım 2015 Dergi:

Kanadalı bilim adamları, yosunların gerçekleştirdiği solunum ve fotosentezi kullanarak elektrik üretmenin yolunu buldu.

Kanada’nın Montreal kendinteki Concordia Üniversitesi’nde, yosunların fotosentez ve solunum fonksiyonlarından elektrik elde etmeyi sağlayan bir teknoloji geliştirildi. Üniversitenin Optik Biyo Mikrosistem laboratuvarından bir araştırma ekibinin ürettiği “mikro fotosentetik hücre”, güneşten alınan enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor.

Technology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, mikro-fotosentetik hücre teknolojisi, Güneş’in enerjisinden daha iyi faydalanma fikriyle ortaya çıkan teknolojilerden biri. Zira bilim insanları, Güneş’in Dünya’ya bir saatte gönderdiği enerjinin, dünyadaki bütün insanların bir yılda tükettiği enerjisden daha fazla olduğunu söylüyor. Bundan dolayı bilim insanları yaptıkları çalışmalarla yeni sistemler geliştirerek Güneş’ten en iyi şekilde faydalanmamızı sağlamaya çalışıyorlar.

Technology, fotosentezden nasıl elektrik üretildiğini şu şekilde açıklıyor:”Bitki hücrelerinde meydana gelen solunum ve fotosentez “elektron transfer zicirleri” içerir. Bu sistem içerisinde elektron taşıyıcılarının verdikleri elektronlar, kimyasal tepkimelere sokularak enerji üretimi sağlanır. Fotosentezin ve solunumun elektron transfer sistemleri mavi-yeşil yosunlardan elektrik enerjisi sağlanması için oldukça önemlidir.

Geliştirilen fotosentetik güç hücresi, anot, katot ve proton değişim zarından meydana geliyor. Hücrenin anot kısmı bakterilerden meydana geliyor ve bakteriler elektronları katottan elektrot yüzeye aktarıyor. Bir dış yük de elektronların elde edilmesinde kullanılıyor. Geliştirilen her bir hücre, 993mV açık devre gerilimi ve 36.23W/cm2 güç yoğunluğu üretebiliyor.”

Kaynak: www.enerjienstitusu.com

 Slider Altına