Kanada, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na Üye Oldu

25 Ocak 2019 Dergi:

Kanada resmen Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'na (IRENA) üye oldu. Ülke, yenilenebilir enerjinin yaygın olarak benimsenmesine adanmış küresel hükümetlerin yer aldığı organizasyonun 160. üyesi oldu.

Kanada’nın Doğal Kaynaklar Bakanı Amarjeet Sohi, “Büyüyen yeşil ekonomi, Kanada’nın en büyük ekonomik fırsatları arasında yer alıyor. Kanada için IRENA üyesi olmak hem ekonomik büyümeyi hem istihdamı hem de temiz enerjili bir geleceğin inşasını sağlayacak” dedi.

Yenilenebilir enerji, Kanada’nın enerji üretiminin üçte ikisini ve toplam nihai enerji arzının neredeyse %20’sini oluşturuyor. Bu payda özellikle hidroelektriğin katkısı çok fazla; çünkü Kanada dünyanın ikinci en büyük hidroelektrik üreticisidir. Kanada'da yenilenebilir enerji üretimi 2009 yılında 78 GW'tan 2017'de 99 GW'a yükselmiştir.

Bol su kaynaklarına ek olarak, Kanada'da ayrıca önemli rüzgâr, biyokütle, güneş, deniz ve jeotermal enerji potansiyeli var. Kanada Rüzgâr Enerjisi Birliği'ne (CanWEA) göre, rüzgâr enerjisi şu anda Kanada’nın elektrik talebinin yaklaşık %6’sını karşılamakta ve üç milyondan fazla Kanadalı evinin ihtiyacını karşılayacak kadar enerji üretmektedir.

IRENA Genel Müdürü Adnan Z. Amin, “Kanada’yı IRENA ailesinin yeni bir üyesi olarak görmekten mutluluk duyuyoruz. Kanada, uluslararası işbirliğiyle paylaşabileceği düşük karbon gelişiminde geniş yenilenebilir enerji kaynağı potansiyeline ve uzun yıllara dayanan bir deneyime sahip.” dedi.

Kaynak: windpowerengineering.comSlider Altına