Johnson Controls, GRID Alternatives ve Ortaklarından Pueblo’ya Güneş Bahçesi

22 Mayıs 2021 Dergi:

Ödüllü ortaklar Johnson Controls ve GRID Alternatives, Colorado eyaletinin Pueblo şehrine 200 haneye güç sağlamak için yeterli enerji üretecek 2 MW’lık bir güneş bahçesi inşa edecek.

Akıllı, sağlıklı ve sürdürülebilir binalar alanında dünya liderlerinden Johnson Controls, uzun süredir ortağı olan GRID Alternatives Colorado ve Capital Dynamics ile birlikte, Colorado eyaletinin Pueblo şehrindeki Pueblo Konut İdaresi için 2 MW’lık bir güneş bahçesini finanse edecek ve işletecek. Sözleşmeli altı projeden biri olan güneş bahçesi, yılda 200 haneye güç sağlamak için yeterli enerji üretecek, zemine monte edilmiş güneş panellerinden oluşan bir fotovoltaik (PV) sistemi. Enerji kapasitesi, kalifiye, düşük gelirli sakinlerin yanı sıra çok aileli uygun fiyatlı konut mülklerine tahsis edilecek. Proje ayrıca yerel topluluk için uygulamalı güneş enerjisi eğitimi ve istihdam fırsatları sağlayacak. 

Pueblo Konut İdaresi İcra Direktörü Frank Pacheco, “Pueblo Konut İdaresi, bu güneş bahçesini kurmak için Pueblo, Johnson Controls ve GRID Alternatives ile ortak olmaktan memnuniyet duyuyor” diyor.

Proje, sürdürülebilirliği ve toplum sağlığını iyileştirmek için Pueblo ile yaptığı uzun vadeli uygun fiyatlı konut girişimini desteklemek için Pueblo Konut İdaresi tarafından destekleniyor. Proje, Johnson Controls’un sağlıklı binaların daha sağlıklı insanlara, daha sağlıklı mekânlara ve daha sağlıklı bir gezegene nasıl yol açtığına dair vizyonunu örnekliyor. İyileştirilmiş bina verimlilikleri, daha yeşil, daha sağlıklı bir çevre oluşturmak için şehrin karbon ayak izini azaltırken, toplum sağlığını doğrudan destekleyecek. Enerji verimliliği önlemleri, toplumun halk sağlığı hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için nicel ölçütler sağlayacak.

Johnson Controls Kuzey Amerika Bina Çözümleri Başkanı Nate Manning, “Pueblo, aynı anda yenilenebilir enerjiye ve sakinleri için yeni kariyer yollarına yatırım yaparak, şehirlerin altyapılarını güçlendirirken toplum direncini nasıl inşa edebileceğine dair bir modeldir. Johnson Controls, şehrin özlemlerinin hayata geçmesine yardımcı olan ekibe liderlik etmekten gurur duyuyor” diyor ve “Enerji verimliliği, Johnson Controls için önemli bir görevdir. Çözümlerimiz, altyapıyı iyileştirirken, enerji güvenliğini artırırken ve sera gazı emisyonlarını azaltırken enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olur” diye ekliyor. 

Projeyi denetleyen ve saha yönetiminden sorumlu olan Johnson Controls, ülke çapındaki ekonomik ve çevresel adalet topluluklarına temiz, uygun fiyatlı yenilenebilir enerjiye erişim, ulaşım ve istihdam sağlamada ulusal lider olan GRID Alternatives ile çalıştı. Johnson Controls’un projeyi finanse eden yatırım ortağı, orta ölçekli kurumsal yatırımlara ve temiz enerji altyapısına odaklanan özel bir varlık yönetimi şirketi olan Capital Dynamics sayesinde şehre hiçbir ön maliyet olmayacak. Üç kuruluş, Pueblo Konut İdaresi için güneş bahçesi tasarlamak, inşa etmek, kurmak ve bakımını yapmak için birlikte çalıştı. 

Projeyi erken bir aşamadan itibaren destekleyen Pueblo şehri Meclis Üyesi Larry Atencio, “Bu güneş bahçesi projesi, düşük ve orta gelirli bireyler için enerji maliyetlerini düşürüyor ve sakinlerimiz için doğrudan yeni kariyer yolları sunuyor. Pueblo’yu yenilenebilir enerjiye adil bir geçişte lider olarak konumlandıran gelecekteki projelerde Johnson Controls, GRID Alternatives ve Black Hills Energy ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz” diyor.

Güneş bahçesine ek olarak Johnson Controls ve GRID Alternatives, Pueblo Konut İdaresi’nin Black Hills Energy’nin teşviklerini kullanarak yerinde güneş PV sistemleri ile beş ek toplu konut sahası geliştirmesine yardımcı olacak. Birleştirildiğinde, bu sistemlerle donatılmış tüm siteler, yıllar içinde daha sağlıklı, daha yeşil bir topluluk oluştururken, maliyetleri önemli ölçüde azaltacak.

2010 yılında, konut idaresi bir enerji performansı sözleşmesi kapsamında 4,8 milyon dolarlık enerji verimliliği iyileştirmeleri sağlamak için Johnson Controls’u seçti. Black Hills Energy, 2018’de Pueblo’da iki güneş enerjisi projesi için GRID Alternatives’i seçti. Uzun süredir ortak olan Johnson Controls ve GRID Alternatives, Colorado’nun ilk yüzer güneş enerjisi sistemini 2019’da inşa etti. Proje, Yılın Endüstriyel PV Projesi için Colorado Solar & Storage Association (COSSA) Güneş Enerjisi ve Enerji Depolama Ödülünü kazandı. 

GRID Alternatives Colorado’nun Yönetici Müdürü Adrienne Dorsey, “Yenilenebilir enerji, toplulukları canlandırma gücüne sahiptir. Bu 2 MW’lık güneş enerjisi projesinin kurulumu, herkese fayda sağlayan yenilenebilir enerjiyle desteklenen bir dünyaya geçişi ilerletmek için kamu, özel ve kâr amacı gütmeyen sektörlerden ortakların nasıl birlikte çalışabileceğinin harika bir örneğidir” diyor.

GRID Alternatives bir dizi eğitim programı aracılığıyla, güneş enerjisi endüstrisinin farklı yönlerinde beceri kazanmanın çeşitli yollarını sunuyor. Herkese fayda sağlayan yenilenebilir enerjiyle desteklenen bir dünyaya hızlı ve adil bir geçiş olan GRID’in vizyonu; eğitim fırsatlarını erişilebilir, kadınlar, beyaz olmayan insanlar ve ceza adaleti sisteminden etkilenenler dahil olmak üzere güneş enerjisinde geleneksel olarak yeterince temsil edilmeyen grupları kapsayıcı hale getirmeye kararlı. Eğitim programlarının finansmanı Lightsource bp, Gates Aile Vakfı, Colorado Konut ve Finans Kurumu (CHRA) ve JPB Vakfı tarafından sağlanıyor. 

Johnson Controls Kuzey Amerika Bina Çözümleri Başkanı Nate Manning şunları söylüyor: “Yerel yönetime ve toplu konut tesislerine yenilikçi çözümler sunma deneyimimiz, bu projeyi gerçekleştirmek için ortaklarımızla birlikte çalışmamızı sağladı ve Pueblo’nun sakinleri için maliyetleri düşürürken sürdürülebilirliği iyileştirmesine yardımcı oldu. Sağlıklı insanlar, sağlıklı mekânlar ve sağlıklı bir gezegen için sürdürülebilirliği sağlayan enerji projeleri ve saha yönetiminde 150 milyon ABD dolarının üzerinde bir tutar sağladık. Pueblo’nun yalnızca çevreye değil, aynı zamanda bir bütün olarak topluma fayda sağlama konusundaki kararlılığının bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”Slider Altına