Japonya, 2030 Enerji Karmasında Yenilenebilir Enerji Hedefini Artırıyor

22 Temmuz 2021 Dergi:

Japonya enerji politikasında yeni bir taslakla iklim değişikliğine ilişkin uluslararası anlaşmalar kapsamındaki taahhütleri yerine getirmek için emisyonları azaltmaya çalışırken, ülkenin 2030 elektrik karmasındaki yenilenebilir enerji hedefini yükseltecek.
Ülkenin revize edilmiş temel enerji stratejisi, Japonya’nın 2011'deki Fukushima felaketinden sonra sanayiyi eski merkezi rolüne döndürmek için mücadele etmesine rağmen, nükleer enerji hedefini değiştirmedi.
Sanayi Bakanlığının geçtiğimiz hafta yayınlanan politika taslağı, yenilenebilir kaynakların 2030'da güç kaynaklarının %36-38'ini oluşturması gerektiğini, bu da Mart 2020'ye kadar olan mali yıldaki %18'lik seviyenin iki katına çıkması gerektiğini gösteriyor. 
Yeni planda en kirli fosil yakıt olan kömür kullanımı %26'dan %19'a düşürülecek.
Japonya'ya ithal edilen sıvılaştırılmış doğal gaz şeklinde gelen gaz, %56'dan %41'e düşürülen hedef enerji karışımının fosil yakıt kısmının çoğunu oluşturacak.
Japonya'nın nükleer hedefi değişmeden %20-22'de kaldı. Taslakta, hidrojen ve amonyak gibi yeni yakıtların 2030'da elektrik karışımının yaklaşık %1'ini oluşturacağı belirtildi.
Sanayi Bakanlığından bir yetkili, iklim değişikliğiyle mücadele aciliyeti arttıkça, revize edilmiş 2030 enerji planının geçmişte olduğu gibi "ideal bir vizyon" yerine "iddialı bir plan" olduğunu söyledi.
Değişiklik, Japonya'nın Nisan ayında 2030 karbon emisyonlarını azaltma hedefini neredeyse iki katına çıkararak 2013 seviyelerine göre %26'dan %46'ya çıkarması ve dünya liderlerinin ABD Başkanı Joe Biden'in ev sahipliğinde bir iklim zirvesi için bir araya gelmesiyle ABD'den gelen baskıya yanıt vermesinden sonra geldi. 
Pek çok uzman, kamuoyunda büyük bir değişime yol açan Fukushima felaketinin ardından nükleer hedefe ulaşmanın zor olacağını söylüyor.
Dokuz reaktör şu anda çalışıyor, felaketten bu yana en yüksek sayı. Ülkede daha önce 54 faal reaktör vardı.
Taslakta, bazı endüstri ve şirket yöneticilerinin hükümeti dahil etmeye çağırdığı yeni nükleer santrallerin inşa edilmesinden veya santrallerin değiştirilmesinden söz edilmedi.
Japonya, yenilenebilir enerji kapasitesini artırırken nükleer güce olan bağımlılığını mümkün olduğunca azaltmayı hedefliyor, ancak taslakta nükleer gücün önemli bir temel yük güç kaynağı olmaya devam edeceği belirtiliyor.
Sanayi Bakanlığı, revize edilmiş enerji planının ne zaman tamamlanacağı konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Hükümet, temel enerji planını her üç ila dört yılda bir revize ediyor.
Kaynak: ReutersSlider Altına