İtalyan Enel, Türkiye'de Jeotermal Eneriye Yatırım Yapacak

10 Aralık 2009 Dergi: Eylül-Aralık 2009
Jeotermal alanında dünya devi İtalyan Enel, Türkiye'de bu alanda yatırım yapmak için Dekar Enerji ile anlaştı. Türkiye'de 5 yılda 300 MW'lık jeotermal enerjisi üretmeyi planlayan Enel, yapacağı sondaj çalışmalarıyla beraber yaklaşık 750 milyon Dolar'lık yatırım öngörüyor.
Grup olarak 85 yerde jeotermal enerji için gerekli kaynak tespiti yapıldığını ve buradaki hakların alındığını söyleyen Örma Tekstil'in patronu ve Dekar Enerji'nin Başkanı Nihat Delibalta, 'İtalyanlarla buhar olduğunu tespit ettiğimiz alanlarla sondaj çalışmaları yapılacak. Bu sondajlardan çıkan sonuçlara göre jeotermal enerji üretimine geçilecek' dedi.
Sadece 100 MW jeotermal yatırımı için yaklaşık olarak 150 milyon dolar gerektiğine ve bunun önemli bir know-how ihtiyacı doğurduğuna dikkat çeken Delibalta, 'Bu aşamada İtalya'nın en büyük şirketi Enel'le ortaklık yapmaya karar verdik. Biz Türkiye'de lisansları aldık, onlarla da sondaj çalışmaları yapılacak' diye konuştu.
Türkiye?nin jeotermal konusunda önemli bir güce sahip olduğunu yaklaşık 42 bin MW'lık kapasitesi bulunduğunu ama bugüne kadar sadece 15 MW'lık bir gücün yaratıldığını vurgulayan Delibalta, 'İtalyanlarla 1.5 yıldır görüşmelerimiz sürüyor. Bu konuda 3 dev şirketle görüştük ama Enel'le anlaşma sağladık' açıklamasını yaptı.
Grup olarak sadece jeotermal değil HES yatırımları da olduğunu anlatan Delibalta, enerjide büyümeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler


Slider Altına