Header Reklam
Header Reklam

İsveç'in En Büyük Güneş Enerjisi Çiftliği İnşa Ediliyor

14 Kasım 2023
İsveç'in En Büyük Güneş Enerjisi Çiftliği İnşa Ediliyor

Solkompaniet ve Bouygues Energies & Services, Hultsfred havaalanında Neoen ve Alight adına İsveç'in ilk büyük ölçekli güneş enerjisi çiftliğini inşa ediyor.

Equans'ın bir yan kuruluşu olan Solkompaniet ve Bouygues Energies & Services, İsveç'in en büyük güneş enerjisi çiftliğini birlikte inşa etmek için Ağustos 2023'te bir Ortak Girişim aracılığıyla işbirliğine girdi.

Çalışmalar Ekim 2023'ün başlarında başladı; güneş enerjisi çiftliğinin 2025 baharında elektrik şebekesine bağlanması ve 2025 yılının sonlarında tam ticari işletmeye alınması bekleniyor.

136 hektarlık alanda 100 MW ile Hultsfred'deki güneş enerjisi çiftliği İsveç'te bugüne kadar tamamlanan en büyük park olacak. Neoen ve Alight, H&M grubuna bir enerji satın alma anlaşması (PPA) yoluyla yenilenebilir elektrik sağlayacak olan güneş enerjisi çiftliğinin sahibi ve geliştiriyor.

Solkompaniet'in yeni CEO'su Thomas Sparrmo, “İsveç güneş enerjisindeki bu atılıma katkıda bulunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Güneş enerjisi çiftliğinin büyüklüğü Avrupa'daki büyük güneş enerjisi çiftlikleriyle aynı büyüklükte olacak. Gerçekten büyük ölçekli güneş enerjisi çiftlikleri inşa etmek, İsveç'in enerji karışımında ucuz yenilenebilir elektriğin payını hızla artırmanın en etkili yoludur. Anlaşma aynı zamanda Bouygues Energies & Services'in uluslararası büyük ölçekli deneyimi ile İskandinav koşullarındaki uzmanlığımızın birleşiminin kazanan bir konsept olduğunu da gösteriyor" diyor.

Bouygues Energies & Services'ta Enerjiler Birimi Başkan Yardımcısı ve Equans Solar & Storage Markasından Sorumlu Yönetici Elisabeth Benedetto; “İsveç'teki ilk girişimimizden inanılmaz derecede mutluyuz ve yeni müşterimiz Alight'a ve uzun vadeli ortağımız Neoen'e bu önemli projeyi bize emanet ettikleri için teşekkür ediyoruz. Solkompaniet ile olan işbirliğimiz, müşterilerimize gerçekten mükemmel bir teklif sunmamızda çok önemli bir rol oynadı. Şu anda ana şirketimiz tarafından geliştirilen yeni Equans Solar & Storage markasına öncülük eden Bouygues Energies & Services ekibi, Kuzey Avrupa'daki PV güneş enerjisi projeleri için yeni bir standart belirlemek için tüm uzmanlığını ve inovasyonunu kullanacak" diyor

Bu inşaat sözleşmesinin yanı sıra Bouygues Energies & Services ve Solkompaniet de önümüzdeki 20 yıl boyunca tesisin bakımından sorumlu olacak.

100 MW'lık bir PV projesi, elektrik şebekesine 100 GWh'den fazla enerji sağlayacak; bu da 18.000 İsveç evinin yıllık elektrik tüketimine karşılık geliyor.Slider Altına