İşte HESİAD’ın Yeni Yönetim Kurulu

26 Mart 2021 Dergi: Mart-Nisan 2021

HESİAD Genel Kurulu’nda Fahrettin Arman başkanlık, Taner Ercömert başkan vekilliği ve genel sekreterlik görevine yeniden seçilirken, diğer üyeler Hüseyin Yücebaş, Cem Özkök ve Elvan Tuğsuz Güven oldu.

25 Mart’ta Ankara’da yapılan HESİAD (Hidroelektrik Santralları Sanayi İşadamları Derneği) Genel Kurulunda yeni yönetim kurulu belirlendi. 

Yapılan seçim sonucunda HESİAD Yönetim Kurulu’na Fahrettin Arman (Ayen Enerji), Taner Ercömert (Limak Enerji), Y. Hüseyin Yücebaş (Ak Enerji), Cem Özkök (Güriş-Mogan Yatırım) ve Elvan Tuğsuz Güven (Çiltuğ Enerji) seçildi. 

Hidroelektrik enerji üretimi konusunda ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin bir araya gelerek hidroelektrik enerji konusunda çalışmalar yapmak, bu çerçevede sektör adına kamu kurumları nezdinde görüşmeler ve toplantılar yaparak sektörün sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, hidroelektrik enerjinin en yüksek oranda ve çevreyle uyumlu bir şekilde ülke hizmetine sunulabilmesi için çaba göstermek ve de sektördeki şirketler arasında işbirliği ve dayanışmayı sağlamak üzere oluşturdukları bir birlik olan HESİAD’ın yeni yönetim kurulu 2 yıl süreyle görev yapacak.

Günümüz itibarıyla 31.49 GW’a ulaşan kurulu güçle en büyük milli enerji kaynağımız olan hidroelektrik enerjide sektörün temsilcisi-sivil toplum kuruluşu olan HESİAD’ın yeni yönetim kurulu ilk toplantısında görev dağılımını da yaptı, başkanlığa Fahrettin Arman, başkan vekilliği ve genel sekreterlik görevine Taner Ercömert, saymanlık görevine ise Hüseyin Yücebaş getirildi.

taner-ercomertYenilenebilirde en büyük kaynak hidroelektrik

Yeni Enerji’ye konuşan HESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Taner Ercömert, ülkemizde yenilenebilir enerji alanında ülkemizde en büyük gelişimin ve başarının hidroelektrik enerjide olduğunu, hidroelektrik santralların elektrik üretim kapasitesinin Mart 2021 itibarıyla 31.490 MW’la toplam kurulu gücün %32’sini geçtiğini belirtti. 

Taner Ercömert’in verdiği bilgiye göre ülkemizin elektrik üretiminin 2019’da %29.5’ini; 2020’de ise %25.6’ini hidroelektrik santrallar karşılayarak milli ekonomiye büyük katkı sağlandı.

Elektrik üretim kapasitesi artışı yenilenebilir enerji ağırlıklı olarak devam ediyor.

Ercömert, Türkiye’de 2020’de yenilenebilir kaynaklı santralların elektrik üretiminin (78.1 milyar kWh’i HES’lerden olmak üzere) 129.3 milyar kWh olurken, enerji ithalatı tutarının son 4 yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiğini belirtti ve ülkemizde elektrik üretim kapasitesi artışının yenilenebilir enerji ağırlıklı olarak devam etmesinden memnun olduğunu ifade etti.

2020’de elektrik üretim kapasitesindeki artışın %95’inin yenilenebilir enerjiden olduğunu söyleyen Ercömert, 2021’de de yenilenebilir ağırlığının sürdüğünü, yılın ilk 3 ayındaki güç artışının %97’sinin yenilenebilir enerjiden geldiğini belirtti.

Hidroelektrikte en büyükler: EÜAŞ, Enerjisa, Cengiz, Limak ve Aydem

Kearney ve Enerji Günlüğünce hazırlanan MW100 raporuna göre ülkemizde hidroelektrik enerji kurulu gücünde en büyük paya sahip ilk 10 şirket şöyle sıralanıyor:

Şirket

Kurulu kapasite (MWe)

EÜAŞ

13.377

Cengiz Enerji

1.432

Enerjisa

1.353

Limak Enerji

1.113

Aydem Enerji

852

Özaltın Enerji

658

Sanko Enerji

548

Doğuş Enerji

535

Kolin

512

IC İçtaş Enerji

427Slider Altına