İskoçya 2020 Yılına Kadar %100 Yenilenebilir Enerjiye Geçiş Hedefini Açıkladı

06 Kasım 2017 Dergi:

Vatandaşlar Meclisi, Danimarka'nın dünyanın en verimli ülkelerinden biri haline geldiğini duydu.

İskoçya, 2020'ye kadar tüm elektriğini yenilenebilir kaynaklardan üretme hedefinde, Yurttaşlar Meclisi duymuş.

Dublin Malahide'de Adalet Bakanı Mary Laffoy başkanlığında toplanan 99 İskoçya meclis üyesi, devletin İrlanda'yı iklim değişikliği ile mücadelede nasıl lider yapabileceği konusunda tartışmalarını sürdürdü.

İskoçya, 2020 yılı emisyon hedeflerini beş yıl öncesinden yakaladı ve son 15 yılda yenilenebilir kaynaklardan sağlanan elektrik tüketiminin yüzde 10’dan yüzde 60'a çıkardı.

Prof. Andy Kerr, meclis üyelerine İskoç Meclisinin mümkün olan en iddialı yenilenebilir enerji hedeflerini koyduğunu söyledi. İskoç Ulusal Partisi (SNP), 1990 yılındakinden yüzde 32 daha düşük CO2 emisyonu sahibi olma hedefi yerine, çıtayı yükselterek yüzde 42’ye taşıdı. Prof.Kerr, yenilenebilir enerjilere geçişin, İskoç ekonomisi üzerinde olumsuz bir etkisi olmaksızın yol aldığını ve çevre ile ekonomi arasında artık tercih yapılmasının söz konusu olmadığını belirtti.

Prof. Kerr, İskoçya'nın iklim değişikliği konusunda sahip olduğu "imrenilen itibar"ı, partiler arası destekle sağlandığını vurguladı. Yapılan son araştırmaların, nüfusun yüzde 75'inin iklim değişikliğini önleme yönündeki önlemleri desteklediğini gösterdiğini, bu konuda kamuoyunun geniş çaplı desteğinin aldığını sözlerine ekledi.

“İskoç hükümeti, 2020 yılına kadar İskoçya'da 500 MW yenilenebilir enerji üretim tesis kurulumu hedefi belirlemişti ama bu hedefi şimdiden aştı. Şimdi bu hedef 1.000 MW (1GW) kurulu güç olarak güncellendi” diyen Prof.Kerr, iklim değişikliğinin kutup ayılarını ilgilendiren bir konu olmanın ötesinde gelecekte daha sürdürülebilir bir yaşam tarzının geliştirilebilmesi olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

 Slider Altına