Header Reklam
Header Reklam

İşbir Holding, İkinci Ges Yatırımıyla Tükettiği Enerjinin %55’ini Karşılayacak

23 Nisan 2023
İşbir Holding, İkinci Ges Yatırımıyla Tükettiği Enerjinin %55’ini Karşılayacak

Dünya genelinde yaşanan politik gelişmelerle birlikte ortaya çıkan enerji krizi birçok sektörü küresel düzeyde etkilemeye devam ediyor. Bununla birlikte üretim maliyetlerinde yaşanan artışa karşı önlem almak, iklim krizinin etkilerini minimum düzeye indirmek ve daha temiz enerji kullanımı amacıyla şirketler alternatif enerji kaynaklarına yöneliyor. Çevreci yaklaşımı ve doğa dostu marka kimliğiyle çok sayıda sürdürülebilirlik projesine imza atan İşbir Holding, 2022 yılında gerçekleştirdiği 9,74 megavatlık Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımı ile enerji ihtiyacının %25’ini karşıladı. Böylelikle 135 bin adet ağacın kesilmesini ve 4,5 milyon kg karbondioksit salınımı engelleyen şirket, bu yıl ikinci GES yatırımını hayata geçirmek için çalışmalara başladı. 10 milyon dolarlık yatırım ile Balıkesir ili Susurluk ilçesinde inşa edilecek olan ve 9,152 MWp güce sahip GES ile enerji ihtiyacının %55’ini karşılamayı hedefleyen İşbir Holding, tükettiği enerjinin tamamını üretmek için de önümüzdeki yıllarda yenilebilir enerjiye yatırım yapmayı sürdürmeyi planlıyor.

Sürdürülebilirlik politikası çerçevesinde dünyanın ekolojik dengesine pozitif katkı sunmak ve karbon ayak izini azaltmak için harekete geçen İşbir Holding, yeşil enerji dönüşüm projelerine bir yenisini daha ekliyor. 94.500 metrekare alan üzerine kurulacak olan ve 16.640 panelin kullanılacağı GES yatırımıyla yıllık 13 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek. Enerji kullanımında tasarruf ederken 4,7 milyon kg karbondioksit salınımını da engelleyecek olan şirket, sürdürülebilirlik odağında enerji tüketiminin yerel kaynaklardan yapılmasını ve fosil yakıt tüketiminin azaltılmasını hedefliyor.

İşbir Holding’ten 10 milyon dolarlık ikinci GES yatırımı...

Sürdürülebilirliği bir seçim değil sorumluluk olarak gördüklerini ve gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için çalışmalarına hızla devam ettiklerini belirten İşbir Holding CEO’su Metin Gültepe, “Çevreci, yenilikçi ve doğa dostu bir şirket olma vizyonumuz ile yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Sürdürülebilir bir yaşam için üzerimize düşen sorumluluklarımızı büyük bir özveri ile yerine getiriyoruz. Bu yolda atılan her doğru adım, daha iyi bir geleceğin oluşmasını sağlıyor. İşbir Holding olarak bu adımlardan birinin sonsuz bir enerji kaynağı olan güneşten faydalanmak olduğu inancıyla GES yatırımlarımızı gerçekleştirmeye başladık. Sürdürülebilir geleceğin anahtarlarından biri olan yenilenebilir enerjiden biz de faydalanmaya başlayarak karbon nötr kuruluş olma yolunda önemli bir adım attık. 2022 yılında gerçekleştirdiğimiz GES yatırımımızla şu an enerji gereksinimimizin %25’ini karşılıyoruz. Bu yıl içinde 10 milyon dolar yatırımla hayata geçireceğimiz ikinci GES yatırımızla ise bu oranı %55’e çıkarmayı ve karbon salınımımızı 4,7 milyon kg azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıca karbon vergisi açısından da temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ihracatta önemli bir değer yaratacak. Türkiye, güneş enerjisi potansiyeli bakımından dünyada ilk sıralarda yer alırken, bu gücün sanayide ve üretimde kullanılması çok önemli. İşbir Holding olarak ülkemize yenilenebilir enerji anlamında değer katacağına inandığımız projeleri desteklemeye her daim devam edeceğiz” dedi.

İşbir Holding, global çapta kabul edilen stratejiler bütünü Yeşil Mutabakat çerçevesinde, üretim atıklarının en az %30’unun yeniden kullanılmasıyla ilgili çalışmalarını da AR-GE Merkezi’nde yürütmeye devam ediyor. Üretimde farklı alanlarda yeniden değerlendirerek, geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanılmasını önceliklendiren İşbir Holding, “doğa dostu üretim” mottosuyla tasarladığı projelerle birlikte çevreci üretimini her geçen gün güçlendiriyor.

Doğa dostu ve geri dönüştürülmüş ürünleriyle sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor

İşbir Holding’in son tüketiciyle buluşan markalarından olan Türkiye’nin Yatak Uzmanı İşbir Yatak, inovasyona dayalı üretim felsefesi ve yüksek katma değerli doğal ürünleriyle sektörde güçlü bir konuma sahip. Sıfır atık projeleri kapsamında fabrikada üretim sonrası ortaya çıkan atıkları ilgili tesislere gönderen İşbir Holding, geri dönüştürülmesine olanak sağlayarak çevre kirliliğini önlüyor. Bunun yanı sıra üretim sonrası çıkan atık süngerlerle %100 geri dönüştürülmüş bir ürün olan Rebounded katmanı üreterek evcil hayvan yataklarında ve zirai ürünlerde kullanıyor. Doğa ve insan sağlığına öncelik veren İşbir Holding, Aqua Fixing teknolojisi kullanarak yataklarda solvent içermeyen, doğa dostu ve su bazlı yapıştırıcılar tercih ediyor. Sürdürülebilirlik çalışmalarında ISO 14064-1 Karbon Ayak İzi Hesaplama Belgesi’ni de alan İşbir Holding, sera gazı emisyonlarının ve uzaklaştırmalarının hesaplamasını yapıyor.Slider Altına