IRENA ve Siemens Energy, Enerji Dönüşümü için Anlaştı

26 Mayıs 2021 Dergi: Mayıs-Haziran 2021

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA), 25 Mayıs 2021 tarihinde Siemens Energy ile küresel enerji dönüşümünü ilerletmeyi amaçlayan bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Anlaşmaya göre kuruluşlar, dünya çapında yenilenebilir enerjiye dönüşümü ilerletmek ve derinleştirmek için teknolojinin uygulanması konusunda işbirliğini güçlendirecek. 

İşbirliği; dekarbonizasyona önemli bir katkıda bulunan yeşil hidrojen için iş senaryosu geliştirmek, ısı üretimini ve endüstriyel süreçleri teşvik etmek için ortak çabaları ilerletmek, çimento, çelik ve petrokimya gibi azaltılması zor endüstrileri dekarbonize etmek ve yenilenebilir enerji sektöründeki özel sektör yatırımını kolaylaştırmak gibi konuları kapsıyor. 

IRENA ve Siemens, halihazırda modern enerjiye erişimi olmayan topluluklara ve bölgelere öncelik veren yol haritalarının geliştirilmesi de dahil olmak üzere yenilenebilir elektrifikasyon konusunda bilgi ve uzmanlık alışverişinde bulunacak.

IRENA Genel Direktörü Francesco La Camera, “Ortaklıklar, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için küresel çabaların temel taşı ve küresel enerji dönüşümünün hızlı bir şekilde hızlanmasının anahtarıdır. Bu kamu-özel işbirliği, düşük karbonlu bir enerji geleceği için paylaşılan bir vizyonun ve anlamlı eyleme ortak bir bağlılığın temsilcisidir” dedi.

Siemens Energy CEO’su Christian Bruch ise “Bu ortaklık, enerji dönüşümünü hızlandırmak için kuruluşumuzun her iki güçlü yönünü de kullanıyor ve güçlendiriyor. İklim değişikliğiyle mücadele için eylem küresel bir zorunluluktur. En iyi başarı şansımız, kendini adamış kuruluşlarla güçlü ortaklıklar kurmaktır” dedi ve “Yenilikçi teknolojilerin iklim değişikliği ile mücadelenin anahtarı olduğuna inanıyoruz. Enerji dönüşümü, büyük değişim gerektiren ancak önemli bir potansiyel sunan hatırı sayılır ölçüde bir zorluktur” diye ekledi.Slider Altına