IRENA ve Pasifik Topluluğu Yenilenebilir Enerjiler için İşbirliği Yapacak

06 Aralık 2020 Dergi:

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ve Pasifik Topluluğu (SPC), salgın sonrası toparlanmayı destekleyen bir girişimin parçası olarak Pasifik ada ülkelerinin enerji sistemlerini yenilenebilir enerji kaynaklarına geçirmelerini desteklemek için birlikte çalışacak.
Pasifik adası sakinlerinin yaklaşık yüzde 64'ü güvenilir enerjiye erişimi olmadan yaşarken ve bölgenin büyük bir kısmı pahalı ve değişken fosil yakıt ithalatına bağımlı olduğundan, IRENA ve SPC, enerji maliyetlerini azaltma ve erişimini artırarak enerji güvenliğini yükseltme için yenilenebilir kaynaklar konusundaki ortak odaklarını yenileyecek. Ortaklık ayrıca, Pasifik ada toplulukları için enerji dönüşümünün geniş sosyoekonomik faydalarını sağlamaya çalışacak.
Politika çerçevelerinin güçlendirilmesi, enerji dönüşümü yatırımlarının artırılması ve bu değişimi yönlendirmeyi amaçlayan projelerin geliştirilmesinin desteklenmesi özellikle bu işbirliğinin odak noktasıdır. IRENA, BM İklim Eylem Zirvesi taahhüdünün bir parçası olarak Gelişmekte Olan Küçük Ada Ülkelerinde (SIDS) enerji çeşitlendirme çabalarına öncelik verdi ve SIDS Deniz Fenerleri girişimi, BM tarafından SIDS gelişimi için önemli bir katalizör olarak kabul edildi.
IRENA Genel Direktörü Francesco La Camera, "Pasifik Adaları istikrar ve refaha yönelik iki büyük tehdidin olumsuz etkileriyle mücadele ediyor: COVID-19 Salgını ve ısınan bir gezegen. Çabalarımız koordineli, işbirliğine dayalı ve ileri görüşlüdür. Çabaların merkezinde, karbondan arındırılmış ve merkezi olmayan bir enerji sisteminin önceliklendirilmesi olmalıdır. Birlikte çalışarak, Pasifik Adaları için sürdürülebilir bir geleceği gerçeğe dönüştürebiliriz" dedi.Slider Altına