IRENA ve GWEC’ten Yenilenebilir Enerjinin Yaygınlaşması için Dev İşbirliği

20 Kasım 2020 Dergi:

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) ve Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC), dünya çapında rüzgar ve yenilenebilir enerjinin benimsenmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla bir işbirliği anlaşması imzaladı.

IRENA ve GWEC web sitelerinde yer alan habere göre bu anlaşma, IRENA Genel Direktörü Francesco La Camera ve GWEC CEO’su Ben Backwell tarafından, hükümetler, endüstri ve diğer önemli paydaşların Paris Anlaşması şartlarını karşılamak için yürüttüğü ilerlemeyi hızlandırmaya yönelik bir program olan “Race to Zero Dialogues” vesilesiyle imzalandı.

IRENA’nın Küresel Yenilenebilir Enerji Görünümü raporunda da belirtildiği gibi, 2050 yılına kadar Paris Anlaşması ile uyumlu bir gelecek; politika, davranış ve uluslararası işbirliğinde dönüştürücü değişiklikler gerektiriyor. 

Raporda kara ve deniz rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir teknolojilerin yanı sıra enerji verimliliği önlemlerinin, süreçte net istihdam ve ekonomik kazanç sağlarken, ihtiyaç duyulan emisyon azaltımlarının yüzde 90’ından fazlasını sağlayabileceği belirtiliyor.

IRENA ve GWEC, hızlı bir dekarbonizasyonun, yenilenebilir enerji taahhütlerinin yoğunlaştırılması, piyasa ve mevzuatlar sebebiyle ortaya çıkan engellerin çözülmesi, finansmana erişimin iyileştirilmesi ve güvenilir projelerin genişletilmesi dahil olmak üzere çeşitli politika değişiklikleri ve yatırımlar gerektireceğini kabul ediyor.

2019’da eklenen yenilenebilir enerji kapasitesinin yaklaşık üçte biri rüzgar enerjisinden geldi ve IRENA verileri, rüzgarın güneş enerjisi ile birlikte gelecekteki kapasite artışına hâkim olacağını gösteriyor.

IRENA Genel Direktörü Francesco La Camera konuyla ilgili, “Rüzgar enerjisi, küresel enerji dönüşümünün temel taşlarından biridir ve gelişen teknolojiler ve güçlenen ekonomik durum sayesinde dünyanın düşük karbonlu büyüme gündemini yüzyılın ortasına kadar desteklemeye devam edecektir. İki kuruluşumuzun bilgi, yetenek ve birleştirici gücünü harmanlayarak, politika ve yatırım engellerini aşmak ve rüzgar enerjisi için elverişli bir ortam yaratmak için birlikte çalışabiliriz” dedi.

GWEC CEO’su Ben Backwell ise, “Küresel rüzgar endüstrisi adına, İklim Yatırım Platformu ve diğer önemli girişimler aracılığıyla ortaklığımızı güçlendirmeyi ve IRENA ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Hükümetler arası kurumların, paylaşılan sürdürülebilir kalkınma hedefleri için endüstri ile işbirliği içinde çalışması her zamankinden daha önemlidir” dedi ve “Karbon emisyonlarını azaltmak için acilen harekete geçmemiz ve iklim değişikliğinin etkilerini yavaşlatmak için kolektif olarak hareket etmemiz gerektiğine şüphe yok. Yenilenebilir enerjinin gelişimini hızlandırmak, bu hedeflere ulaşmanın en etkili yollarından biridir. Ölçeklenebilir, temiz ve uygun fiyatlı bir teknoloji olarak rüzgar enerjisi, ülkeleri, şirketleri net sıfıra ve yeşil bir iyileşmeye giden yoldaki diğer tarafları desteklemek için kritik öneme sahip olacak” diye ekledi.

IRENA ve GWEC arasındaki işbirliği şu konulara odaklanacak:

  • İklim Yatırım Platformu’nda rüzgar enerjisi projelerini desteklemek,
  • Rüzgar endüstrisini bilgi alışverişi için Sanayi-Devlet Diyaloglarına, Yatırım Forumlarına ve diğer alanlara dahil etmek
  • Yasal riskleri ve engelleri azaltmak için gelişmekte olan pazarlardaki rüzgar projeleri için açık kaynak anlaşmaları ve proje şablonlarını keşfetmek
  • Rüzgar ve yenilenebilir enerjiye yatırımın önündeki düzenleyici, yasal ve idari engelleri en aza indirmek için işbirliği içinde çalışmak
  • Küresel enerji karışımında yenilenebilir enerjinin payını artırmaya yönelik uluslararası diyalogları ve eylemleri geliştirmek.