Intersolar Ödülleri 2017 Sahiplerini Buldu

02 Haziran 2017 Dergi:

Güneş enerjisi konusunda en kapsamlıı etkinlik olan Intersolar Europe, 31 Mayıs-2 Haziran 2017 tarihleri arasında sektörün profesyonelleri ile yaratıcı yenilik içeren sistemleri Münih’te buluşturdu.

Intersolar Europe’ın on yıldır organize ettiği Intersolar Ödülü’nde bu yıl da çığır açıcı çözümler onurlandırıldı. PV kategorisinde ödülleri Ciel & Terre International, Hanwha Q CELLS ve SMA Solar Technology kazandı. Üstün Güneş Projeleri kategorisinde ödülleri; RAM Pharma, Next Kraftwerke, SUNfarming ve Goldbeck Solar, Phaesun ile işbirliği içinde Hohenheim Üniversitesi kazandı. Akıllı yenilenebilir enerji konusu ile ilgili projelere ilk kez bu ödül organizasyonunda yer verildi.

Intersolar Ödülleri 10.yılını kutluyor:

Intersolar Ödülleri’nin onuncusuna çok sayıda başvuru yapıldı. 21 ülkeden Intersolar ve ees katılımcıları Intersolar ÖDÜLÜ için 133 proje sundu. Başvurular, daha önce test edilmiş ve ilk kez sunulmuş olan veya mevcut teknolojilerin yenilikçi bir şekilde kullanımını yaygınlaştıran ürün, hizmet, kavram ve çözümler idi. Her proje için jüri, teknolojik inovasyon derecesini, endüstrinin, çevrenin ve toplumun yararını ve ekonomik durumunu inceledi.

PV Kategorisinde Ödül Alanlar:

Ciel & Terre International:

Endüstriyel ve ticari tip yüzer PV sistemleri

Fransız şirketi Ciel & Terre International, modüler ve ölçeklenebilir Hydrelio teknolojisi ile yüzer platformlara güneş modülleri monte etmek için bir çözüm geliştirdi. Su otomatik olarak güneş modüllerini soğutur, bu da enerji verimini artırır. Yüzen kurulum, su kalitesini olumsuz yönde etkilememektedir. Suyun çok fazla güneş ışınımından korunması, yosun oluşumunu azaltmaktadır. Hydrelio'nun ana bileşenleri tamamen geri dönüşümlüdür. Jüri, değerlendirmesine şu notu düşmüş: "Bu teknoloji, bu niş pazar için küresel enerji akışına önemli katkılar sağlamaktadır."

Hanwha Q CELLS:

Hanwha Q CELLS’in (Güney Kore / Almanya) yüksek verimli modülü, ödüle layık görülen bir yeniliği sunuyor: Q.PEAK RSF L-G4.2 360-375 modülü, yüksek verim seviyesinin ötesinde sürdürülebilir ve entegre edilmesi kolay bir ürün. Çerçeve, alüminyum yerine, modülün CO2 ayak izini yüzde 15 oranında azaltan katmanlı çelikten yapılmıştır. Ayrıca, yeni geliştirilen bir montaj konsepti ile kurulumu hızlandırmanın yanı sıra emek maliyetlerini asgariye indirmekle kalmıyor, aynı zamanda malzeme maliyetlerinde yüzde 80'e kadar tasarruf sağlıyor. Jüri, yenilikçi tasarım ve ürün sürdürülebilirliği açısından övgüde bulundu.

SMA Solar Technology: Eşsiz invertör tasarımı

SMA Sunny Tripower CORE1 ile Alman güneş enerjisi ekipmanı tedarikçisi SMA Solar Technology, ticari çatılarda ve zeminlerde kullanılmak üzere uyarlanmış bağımsız bir inverter serisi geliştirdi.

Optimize edilmiş kurulum ve kolay konfigürasyon, bu invertörün şebekeye hızlı bir şekilde bağlanmasını sağlar. Yeni, aktif soğutma sistemi, doğrudan ve alternatif akım için tüm bileşenlere ve bağlantılara kolay erişim sağlayan benzersiz bir tasarımın temeli. Etkili kontrol fonksiyonları sayesinde güç sistemine entegrasyon kolaydır. Sertifikalı SMA Sunny Tripower CORE1, piyasadaki diğer SMA ürünleriyle karşılaştırıldığında maliyetlerin %20'sinden tasarruf imkanı sunar. Jüri, teknik tasarımın verimliliği ve ürünün gelişmiş kullanımından etkilendiğini ifade etti.

Üstün Güneş Projeleri Kategorisinde Kazananlar:

Hohenheim Üniversitesi ve Phaesun: Güneş enerjisi sayesinde dengeli bir süt soğutma zinciri

Hohenheim Üniversitesi ile Phaesun arasında teknoloji ortaklığı yapılan ortak proje, Alman Uluslararası İşbirliği Derneği (GIZ) tarafından başlatılmıştır.

Phaesun, şebekeden bağımsız fotovoltaik ve rüzgâr enerjisi sistemlerinin satışı, kurulumu ve işletilmesi konularında uzman bir kuruluş. Ödül alan sistem, Kenya ve Tunus'ta süt soğutmak için güneş enerjisi kullanıyor. Bu konsept, sütün depolanması ve taşınması için soğuk zinciri muhafaza etmektedir; bu durum, şebeke dışı bölgelerde özellikle kritik öneme sahiptir. Sistem, akıllı bir bileşenle donatılmış konvansiyonel doğru akımlı soğutuculara dayanıyor: Soğutma gücü talebi her saatte üretilen güneş enerjisine uyarlanıyor ve pillerin yerini buz formunda termal enerji depolaması alıyor. Projenin toplum ve ekonomi üzerindeki potansiyel olumlu etkilerinin yanı sıra olumlu iş alanı yaratması ödülü kazandırdı.

RAM Pharma:

Endüstriyel uygulamalar için güneş enerjili buhar üretimi

Ürdünlü bir ilaç firması olan RAM Pharma, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki endüstriyel proses ısısı için doğrudan güneş enerjili buhar üretimi için ilk projesini hayata geçirdi. Proje, 160 °C sıcaklıkta buhar üreten bir kazanın yanında çalıştırılan 18 LF-11 Fresnel toplayıcı modülünü birleştiriyor. Industrial Solar tarafından geliştirilen bu sistem, yılda 340 megawatt saat enerji üretebilir ve bu sayede dizel tüketimini 35.000 litreden fazla azaltır. Jüri, projenin uygulama potansiyelinden etkilenerek: "Proje, gelecekte sanayide güneş enerjisi kaynaklı buharın ne kadar önemli olacağını kanıtladı" dedi.

Next Kraftwerke:

Geliştirilmiş şebeke kararlılığı için sanal enerji santrali

Almanya'dan Next Kraftwerke, 4.200 orta ve küçük birimi kapsayan, Avrupa'nın en büyük sanal enerji santrallerinden birini işletiyor. Next Pool sanal enerji santralinin toplam çıktısı neredeyse 3.000 megavat. Next Pool, enerji dalgalanmalarından kaynaklanan boşlukları kapatmak için dijital ağ kullanır. Gerçek zamanlı veriler, herhangi bir zamanda her bileşenin çıktılarını ve durumunu gösterir. Gerçek zamanlı bilgi ve 15'den fazla invertör üreticisi ile arayüz üzerinden sağlanan veriler sayesinde daha da detaylı tahminler mümkün. Jüri, bulut bazlı bu iş modelinin önemli olduğunu düşünüyor. Jüri ayrıca, küresel güç kaynaklarının gelecekteki gelişimi için yapılan bu katkı için övgüde bulundu.

SUNfarming:

Bir çatı altında gıda ve enerji

Bir Alman şirketi olan SUNFarming, Gıda ve Enerji Eğitim Projesinin yatırım denetleyicisi ve proje geliştiricisi olarak görev yapıyor. Güney Afrika'daki Kuzey Batı Üniversitesi’nin kampüsünde, verimli ve kaynak tasarrufu sağlayan bir yerde gıda ve enerji üretmek amacıyla 15 tarımsal-güneş sera seti kuruldu. Öğrenciler ve vatandaşlar projeyi bilgi ve becerileri edinmek için örnek olarak kullanabiliyor. Proje aynı zamanda, fotovoltaik paketinin büyük gıda ve enerji tesisatlarının agro-solar altyapılarına nasıl entegre olabileceğini gösteriyor. Jüri, küresel gelişim potansiyeli ve iş yaratımı da dahil olmak üzere toplumsal fayda açısından övgüye değer buldu.

Goldbeck Solar:

Atık yönetimi ve iklim korumasının mükemmel kombinasyonu

Goldbeck Solar, Avrupa'da bağımsız alanlarda ve çatı katlarında PV tesisatlarını tasarlar, kurar ve yönetir. Şirket, temiz yağmur suların düzenli dolaşıma girmesini ve kontamine olmasını önlemek için Detmold'daki Hellsiek depolama alanını kaplayacak bir fotovoltaik tesisat kurdu. Tesis aynı zamanda güneş enerjisi üretiyor. Atık bertarafı ve enerji üretimi için ikili kullanım konsepti, bu hibrit çözümü hem geleneksel hem de kaynak tasarruflu tesislere göre daha ucuza mal oluyor. Ölçeklenebilir sistem, yıllık CO2 emisyonlarını 7000'den fazla metrik ton hacminde azaltıyor.

Jüri, önemli bir uygulama alanında, yenilikçi ve düşük maliyetli standart PV bileşenlerin kullanımı ile birlikte yüksek düzeyde yenilik içerdiğine kanaat getirdi.

Intersolar Europe 2017: Tüm ödül kazanan firmalar yeniliklerini 2 Haziran'da, Intersolar Europe sonlanana kadar Münih'te sergileyecek. Intersolar Europe’a 40 binden fazla ziyaretçinin katılımı bekleniyor.