INTERSOLAR EUROPE 2017: Fotovoltaik üretim teknolojilerinde yenilikler ve verimlilik konsepti

20 Mart 2017 Dergi: Mart-Nisan 2017

Güneş enerjisi endüstrisi ve paydaşları için dünyanın önde gelen fuarı olan Intersolar Europe, 31 Mayıs-2 Haziran 2017 tarihleri arasında Münih'te PV üretim teknolojilerindeki en son gelişmelere odaklanacak. Fuarla eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek konferansta sektörde yenilikler ve yeni kavramlar tartışılacak. Fotovoltaik endüstrisi 2017 yılında dinamik bir gelişme göstermeye hazırlanırken, üretim teknolojisi şirketleri, yeni teknolojilerle hücre ve modül üretimi veya mevcut üretim hatlarını yükseltmek için çok fazla yatırım yapıyor. PV-Tech Endüstri Bilgi Servisi’ne göre, Çin ve Hindistan'daki şirketler üretim geliştirme planını 2017'de 17 gigawatt (GW) hacmine çıkaracaklarını açıkladı.

ABD, Avrupa, Suudi Arabistan ve İran da yeni üretim tesisleri inşa ediyor ve Alman Mühendislik Federasyonu (VDMA) Alman imalatçılarının, siparişlerin her zamankinden yoğun olduğunu bildiriyor. Temel odaklanılan teknolojiler; PERC hücreleri (Pasifleştirilmiş Verici Arka Hücre) ve PERT hücreleri (Pasifleştirilmiş Verici Tamamen Arkada Dağılmış Hücre) gibi daha verimli solar hücrelerin yanı sıra heterojunction (farklı teknolojik eklemlendirmeler) teknolojileri. Yeni üretim ve otomasyon sistemlerinin, işletme ve malzeme maliyetlerini azaltması ve verimlilikte bir artış sağlaması ve böylece daha rekabetçi fiyatlarla elde edilmesi bekleniyor. Daha fazla verimlilik eldesi için yeni teknolojiler, yüksek etkili hücrelerin üretimi için yenilikçi işlemler, önemli bir vaat taşıyor: Güneş pillerinin arka tarafındaki pasifleştirmeyi artıran PERC hücreleri ve PERT hücreleri verimliliği de artırıyor ve böylece KW çıktı başına modül maliyetlerini düşürüyor. Heterojunction teknolojisinin de verimlilik için yeni talepler oluşturması bekleniyor. Bu hücre konsepti, son derece yüksek verim seviyeleri elde etmek için kristali ve amorf solar teknolojiyi birleştirir. Çift taraflı (iki yüzlü) güneş pilleri ve modülleri için üretim tesislerinin yatırımcıları, şimdiye kadar mevcut hücreler tarafından sağlanan verimlerle karşılaştırıldığında yüzde 30 daha yüksek bir verim bekliyor. Endüstri, yüksek kaliteli silikon tabakalardan da ilerleme beklentisi içinde.

Intersolar Avrupa Konferansı da bu nedenle kristal silikon teknolojisinin geleceğine odaklandı. Konferansta yapılacak 30'dan fazla oturumla fotovoltaik endüstrisinin geleceği ele alınacak.Slider Altına