INTERSOLAR AWARD ve ees AWARD 2020 Finalistlerinin Güneş Endüstrisindeki Yenilikçi Çözümleri

08 Haziran 2020 Dergi:

Yüksek performanslı güneş modülleri, yenilikçi hücre teknolojileri ve güçlü invertörler, Intersolar AWARD 2020'nin son turuna çıkan öncü ürünler arasında yer alıyor. Kazananlar ve yenilikleri 30 Haziran 2020'de sanal bir ortamda pazara ve uluslararası uzmanlardan oluşan bir kitleye sunulacak.
Intersolar Europe 2020'nin iptaline ve Intersolar South America 2020'nin COVID-19 nedeniyle ertelenmesine rağmen, girişimciler öncü güneş enerjisi teknolojileri için güneş enerjisi endüstrisinin amiral gemisi ödülü olan Intersolar AWARD'ı almaya devam ediyor. Bu yıl, ödül töreni 30 Haziran'da ees törenleri ve The smarter E AWARD ile birlikte çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. 
Büyük eğilim; silikon wafer’lere doğru
Günümüzde 166 milimetre, monokristal wafer’ler için belirlenmiş kenar uzunluğu haline gelirken, bazı yeni lansmanlarda 210 milimetreye çıkıldığı görülüyor. Amaç, üretim maliyetlerinde önemli bir artış olmadan hücre performansında belirgin bir artış olması. Sonuç olarak modül çıkışları 450 ile 550 watt arasında. Modüllerin büyüyen boyutu ve ağırlığı, yerleşik alt yapılar için çok büyük veya ağır olabildikleri için bir zorluk yaratırken, başka bir sorun, foton akımlarının çok daha yüksek olmasıdır. Bu nedenle, 1/2 veya hatta 1/3 kesimli güneş pilleri giderek daha popüler hale geliyor. Hücre düzeyinde, hangi teknolojilerin verimlilik oranlarındaki istikrarlı artışı sürdürmeyi mümkün kılacağı görülüyor. Tandem teknolojisi hala başlangıç aşamasındayken, birçok üretici halihazırda birkaç gigawatt'lık üretim hacimleriyle TOPCon (Tünel Oksit Pasifleştirilmiş Kontak) teknolojisi geliştirmektedir.
Fotovoltaik sistemler için geleneksel düz ve eğimli çatı bileşenlerini estetik açıdan güzel görünecek şekilde kullanarak bina yüzeylerinin potansiyelinden daha iyi yararlanmak için yeni yöntemler geliştirilmektedir. Cephe kurulumu için isteğe bağlı özelleştirmeye sahip çeşitli renklerde PV modülleri mevcuttur.
Daha fazla yer kazandıran string invertörler
Büyük ölçekli tesisler için, yüksek verime ve önemli ölçüde artan güç yoğunluğuna sahip dizi inverterlerine eğilim devam etmektedir. Alternatif akım gerilimleri 690 V ve daha fazla olan uygulamalar, bunu mümkün kılmaktadır. Konut binalarında kullanılmak üzere gelişmiş hibrid inverterler, kamu şebeke sistemi arızalandığında güvenilir koruma için acil yedekleme enerjisi sunuyor. Doğrudan akım sistemleri için enerji elektroniğinde, sadece küçük şebeke dışı kurulumların değil, PV sistemlerinin doğrudan bağlanmasını sağlayan yeni gelişmeler de mevcuttur.
Finalistler:
• Ampner Ltd. (OY) (Finlandiya): PV kurulumları için Ampner ACE ™ 300 PV inverter, 1500 V teknolojisine ve olağanüstü enerji yoğunluğuna, 333 kVA'ya kadar etkileyici nominal çıkışa sahiptir. Sistem, bir ana üniteye ve bir bağlantı ünitesine ayrılmıştır, bu da kurulumu daha kolay hale getirmektedir. Aynı zamanda son derece sağlamdır, hem çok yüksek hem de çok düşük sıcaklıklara dayanabilir ve 4.000 metreye kadar olan yüksekliklerde çalışabilir.
• BayWa r.e. GmbH (Almanya) ve Zimmermann PV-Stahlbau GmbH & Co. KG (Almanya): Entegre BayWa r.e. BayWa ve Zimmermann'ın ortak bir çözümü olan ZimFloat'a dayanan yüzer PV Çözümü, güneş enerjisi üretimi için su havzalarını güvenli ve verimli bir şekilde kullanmayı mümkün kılar. ZimFloat altyapı sistemi; yürüyüş yolları ve bakım yollarını, kablo kanallarını, invertör botlarını ve dalga bariyerlerini içerir.
• Eturnity AG (İsviçre): Entegre Simülasyon Platformu, PV montajcılarının son müşterileri için sağlam ve şeffaf teklifler üretmelerine olanak tanır. Akü sistemleri, ısı pompaları ve elektrikli araçların tümü, simülasyonlarda dikkate alınabilir. Kapsamlı kütüphaneler, kurulumcuların müşterileri için gerçekçi verim hesaplamaları yapmasını kolaylaştırır.
• Ferroamp Elektronik AB (İsveç): Generic Solar String Optimizer ile güneş enerjisi, elektrikli araçlar için şarj istasyonları gibi doğrudan akım sistemlerine doğrudan beslenebilir. Optimize edici, 16 kW'da sınıflandırılmış bir kapasiteye ve 400 ila 800 V arasında seçilebilen bir çıkış voltajına sahip daha büyük konut sistemleri için tasarlanmıştır. 
• Fronius International GmbH (Avusturya): Fronius Symo GEN24 Plus, bir PV sistemini bir ev depolama sistemiyle birlikte çalıştırmak için oldukça gelişmiş bir hibrid invertördür. Elektrik kesintileri için entegre yedekleme işlevinin yanı sıra Symo GEN24 Plus, yüksek verimlilik, esnek bağlantı seçenekleri, yenilikçi bir soğutma konsepti ve basit kurulum sunar.
• NanoPhos SA (Yunanistan): NanoPhos tarafından üretilen fotokatalitik kaplama SurfaShield G nanoyapılı titanyum dioksite dayanmaktadır ve üretim sırasında veya kurulumdan sonra PV modüllerine uygulanabilir. Partiküllere dayanıklı, kendi kendini temizleyen kaplama PV sistemlerinin verimini arttırır ve temizleme ihtiyacını önemli ölçüde azaltır.
• REC Solar EMEA GmbH (Almanya): REC Alpha serisinin güneş panelleri, yüzde 21,7 verimlilik ve santigrat derece başına sadece yüzde 0,26 sıcaklık katsayısı ile heterojunction teknolojisinin avantajlarından en iyi şekilde yararlanır. PV modülü aynı zamanda gelişmiş kablolamaya sahiptir, kurşun içeriğini yüzde 81 oranında azaltır ve tamamen kurşunsuz bir PV modülünü mümkün kılar.
• Sungrow Power Supply Co., Ltd. (Çin): SG250HX, etkileyici derecede yüksek nominal güç derecesine ve kullanım profiline mükemmel uyum sağlayan sofistike bir tasarıma sahip büyük ölçekli PV tesisleri için bir dizi invertörüdür. Buna genişletilmiş giriş voltajı aralığı, cihaz başına on iki bağımsız MPP izleyici bulunmaktadır. 
• Trina Solar AG (İsviçre): Vertex modülü 500 W'dan daha yüksek bir çıkış gücüne sahiptir ve orijinal kenar uzunluğu 210 milimetre olan 50 güneş hücresi bulunur. Aynı zamanda direnç kayıplarını en aza indirmek için, mevcut standarttan sadece yüzde 70 ila 80 daha büyük olan wafer’ler, 1/3, tahribatsız kesim kullanılarak üretilmektedir. 0.5 milimetrelik son derece küçük hücreler arası boşluk ile birlikte, Vertex'in yüzde 21 verimlilik elde etmesini sağlar.
•  Zhejiang Jinko Solar Co., Ltd. (Çin): Kaplama Şeridi teknolojisi ile Tiger N tipi modülde, her dize içindeki hücreler birbirine çok yakındır, pürüzsüz bir görünüm sağlar. Tiger modülü yüzde 21,6 verimlilik derecesine sahiptir. Dokuz yuvarlak konektör – daha önceki beş yerine - ışığın yansımasını ve direnç kaybını azaltır. Konektörlerin özel tasarımı, modülü güvenilir kılar.
ees AWARD
Pil ve depolama sistemi trendleri
Ees AWARD için aday gösterilen ürünler, pillerdeki ve enerji depolama sistemlerindeki mevcut eğilimleri yansıtır. Mobil pil modülleri ve sistemlerinin, bazen ikinci kullanım uygulaması olarak, sabit depolama cihazları ile birlikte kullanımı, giderek yaygınlaşmaktadır. Daha büyük depolama sistemleri, genellikle yüksek hızlı elektrikli araç şarj istasyonları için şebeke tamponlama dahil olmak üzere çok çeşitli uygulamalar için tasarlanmıştır. Kontrol sistemlerinde, enerji yönetiminde ve makine öğreniminin kullanımında da birçok yeni gelişme bulunmaktadır. Daha küçük depolama sistemleri, kurulumu ve kullanımı mümkün olduğunca basit hale getirmek için giderek daha yenilikçi düzenlemeler ve kablolama programları sunmaktadır.
2020 ees ÖDÜL Finalistleri
• ads-tec Energy GmbH (Almanya): Mobil Yüksek Güçlü Şarj Cihazı (MHPC), örneğin olaylarda veya şarj kapasitesinin kısa süreli genişletilmesi için kullanılabilen geçici, hareketli yüksek hızlı elektrikli araç şarj istasyonudur. Bir yarı treylere monte edildiğinde, aynı anda 320 kW'a kadar bireysel kapasiteye sahip on aracı şarj edebilir ve Birleşik Şarj Sistemi 2 (CCS2) standardını karşılar. 1,9 megawatt saat (MWh) depolama kapasitesi sunar. Sistemin kendisi, 500 kW'a kadar şarj gücüne sahip 400 voltluk üç fazlı akım şebekesinden dört saatten daha kısa sürede şarj edilebilir.
• BayWa r.e. yenilenebilir enerji GmbH (Almanya): “Karma depolama sistemi AC / DC e-mobilite şarj altyapısıyla buluşuyor” içerisinde hem yeni hem de kullanılmış piller kullanılıyor. Mercedes-Benz Vito'nun (96 kWh) ikinci ömürlü pillerini yeni Samsung pilleriyle (68 kWh) birleştiriyor ve 150 kW'a kadar çıkışa sahip. Akıllı dinamik enerji yönetim sistemi, BayWa Tower'daki dört adet 150 kW doğru akım yüksek hızlı şarj cihazı, 32 Mennekes duvar kutusu ve 42 ubitricity duvar kutusu ile iletişim kurar. Depolama sistemi, genel şebeke bağlantılarına kıyasla şarjın neden olduğu pik yükleri azaltır, şebeke genişletme ihtiyacını ortadan kaldırır ve sahada mevcut şarj gücünü artırır.
• BYD Company Limited (Çin): Battery-Box Premium, lityum-demir-fosfat teknolojisi ile çalışan bu depolama cihazının üçüncü neslidir. Daha fazla görsel çekicilik ve daha kolay kurulum için yeniden tasarlandı. Kullanılan hücreler artık daha büyük bir enerji yoğunluğuna sahiptir, yani aynı depolama kapasitesine sahip bir sistem daha az yer kaplamaktadır. Ayrı ayrı modülleri dizinlemek için kablosuz bir elektrik ve iletişim bağlantısı kullanılır. Sistem hem içeride hem de dışarıda monte edilebilir.
• FENECON GmbH (Almanya): FENECON Industrial depolama sistemi, 10 metrelik bir konteynere yerleştirilmiştir ve esnek boyutlar sunar. BMW'nin kendi ısıtma ve soğutma sistemleri ile gelen ve çalışma sırasında -25°C ila + 50°C sıcaklık aralığını garanti eden on altı 41 kWh elektrikli araç aküsünden oluşur. Modüler tasarım 88 kVA invertör kullanır ve toplam 704 kVA'ya kadar invertör eklenebilir. Tüm konteyner tehlikeli madde olarak sınıflandırılmadan taşınabilir. Entegre düşük voltajlı anahtar dişlisi, şebekeye hızlı bağlantı sağlar.
• instagrid GmbH (Almanya): Btag taşınabilir depolama çözümü instagrid 1,7 kWh kapasiteye sahiptir. 3.680 W sürekli çıkış gücü, altı saniye için 7.200 W ve 0.5 saniye için 11.000 W sunuyor. İzin verilen ortam sıcaklığı -20 C° ile + 60°C arasındadır. Üretici, bu depolama sistemini özellikle şu anda kendi pillerinde çalışamayan ve sağlam bir şebeke bağlantısı gerektiren cihazlarla yapım için tasarlanmıştır. Sistem normal bir şebeke bağlantısı üzerinden dört saatte tamamen şarj edilebilir ve satın alınabilir veya kiralanabilir.
• LG Chem, Ltd. (Güney Kore): Yeni RESU Modüler ev depolama sistemi, yeni LG Chem hücre JS 1'in etrafına inşa edilmiştir ve 8,6 kWh'den 17,2 kWh'ye genişletilebilir. Modüller, veri hattının yanı sıra güç bağlantılarını da içine alan tek bir kablo ile bağlanır. Yüksek voltaj modülleri olarak, herhangi bir dahili DC dönüştürücüye ihtiyaç duymazlar, uygun invertör ile birlikte alternatif akım veya doğru akım ile kullanılabilir ve geçerli tüm güvenlik standartlarını karşılar. Çekici tasarımlı modüller ayrı ayrı taşınabilir ve kurulum yerine bağlanabilir.
• Pylon Technologies Co., Ltd. (Çin): PowerCube-H1 modüler yüksek voltajlı depolama sistemi lityum-demir-fosfat hücreleri ile donatılmıştır. Çalışma sırasında bile genişletilebilir ve modüller değiştirilebilir. Sistem -10 C° ile + 50 °C arasındaki sıcaklıklarda çalışabilir ve Richter ölçeğinde 9'a kadar ölçülen yüksek nem ve depremler için onaylanmıştır. Ayrıca IEC 62619 ve VDE ARE E 2510-50 standartlarını karşılar. Akü yönetim sistemi, kullanılan modüllerin otomatik olarak algılanmasını ve yapılandırılmasını sağlar.
• volytica diagnostics GmbH (Almanya): volytica diagnostik, ek sensörlere gerek kalmadan pil uygulamalarının işletim verilerinin otomatik olarak kaydedilmesini ve bu verilerin bulut bilişim ve VDX Motoru kullanılarak işlenmesini içeren “hizmet olarak pil teşhisi” sunar. 
• Webasto SE (Almanya): Özelleştirilebilir CV Standart Pil Sistemi, araçlar için tasarlanmış Samsung SDI hücrelerini kullanır, düşük basınç kaybıyla entegre sıvı soğutma sağlar ve 400 volt ve 800 volt uygulamalar için yapılandırılabilir. Bu, ticari araç üreticilerinin elektrik sistemleri için yapılandırma ve satın alma işlemlerini hızlı ve kolay hale getirir.
• ZnR Batteries SAS (Fransa): Şirketin sabit uygulamalar için şarj edilebilir çinko hava pili olan Zinium güvenli ve çevre dostudur. Yüzde 95 tekrar kullanılabilir ve 20 ila 200 kWh arasındadır. Bundan iki yıl sonra, lityum iyon akülerden daha az bir maliyetle, ürünün kWh başına yaklaşık 200 Euro’ya mal olması gerekiyor. Prototipler 2019'dan beri uluslararası testlerden geçmektedir.


 Slider Altına