İnogen, Güneş Enerjisi Yatırımlarına Devam Ediyor

26 Ağustos 2016 Dergi: Eylül-Ekim 2016

2006 yılından beri özel uygulamalar için güneş enerji sistemleri üzerine çalışan Vefa Holding, İnogen markası ile bu yıl sektöre hızlı bir giriş yaptı.

Inogen Genel Müdürü Dr. Müh. Ali Murat Soydan, güneş enerjisi alanında yatırımcı, EPC ve konstrüksiyon üreticisi olarak çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Faaliyetleri hakkında bilgi veren Soydan, “Lisanssız elektrik üretiminde yatırımcılar için enerji projeleri geliştiriyor ve son kullanıcılar için de anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Türkiye’nin lisanssız elektrik üretiminin yoğunlaştığı İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Ege bölgelerinde kuracağımız hizmet merkezleriyle 3 yıl içinde yapılması planlanan güneş enerjisi santrallerinin büyük bir kısmını projelendirmeyi de amaçlıyoruz. Öte yandan konutların bağımsız enerji kaynaklarına sahip olması için teknolojik çözümler üretiyor, enerji tüketimi yüksek tesislere ise finansman olanakları hazırlıyoruz. Kurumsal binalar için şebeke bağlantılı ya da depolama üniteleri ile tamamen bağımsız enerji kaynaklı çözümler sunuyoruz” dedi.

Isparta yatırımında inşa aşamasına geçildi

İlk altı aylık çalışmalarını değerlendiren Ali Murat Soydan, dünyanın en büyük EPC firması ve aynı zamanda ince film panel üretimi yapan Amerikalı First Solar ile yine ince film güneş hücresi üretimini gerçekleştiren Solar Frontier firmalarının tüm konstrüksiyon, bağlantı ekipmanları konusundaki tasarım ve üretim onaylarını aldıklarını söyledi. Böylelikle Türkiye’de kendileri için onaylı tedarikçi ve partner olma noktasına geldiklerini kaydeden Soydan, hem yatırımcılığını hem de EPC hizmetlerini gerçekleştirdikleri 13.2 MW’lık Isparta yatırımının da tüm izinlerini tamamladıklarını açıkladı. Santralin inşa aşamasına geçtiklerini bildiren Soydan, “Aynı zamanda 2016 yılının ilk altı ayında özellikle 25 yıllık çelik işleme ve statik hesap uzmanlığımızın avantajlarını kullanarak geliştirdiğimiz özel tasarımlarla sektörde yapılan 15 MW’lık güneş enerjisi santralinin konstrüksiyon tedarikini ve montajını da gerçekleştirdik. Inogen olarak, 80 ülkede çelik montajı yapmış 20’yi aşkın profesyonel montaj ekibimiz, projelendirme, kurulum, bakım ve onarım konusundaki üstünlüklerimiz ile tüm yatırımcı ve EPC firmalarının projelerinde çözüm ortağı olma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu. Slider Altına