Header Reklam
Header Reklam

İngiltere, Arazisinin %3'ünden Daha Azını Kullanarak 13 Kat Daha Fazla Yenilenebilir Enerji Üretebilir

11 Nisan 2024
İngiltere, Arazisinin %3'ünden Daha Azını Kullanarak 13 Kat Daha Fazla Yenilenebilir Enerji Üretebilir

İngiltere, arazinin %3'ünden daha azını kullanarak 13 kat daha fazla yenilenebilir enerji üretebilir. Friends of the Earth, karadaki rüzgâr ve güneş enerjisinin gıda üretimine zarar vermeden 226TWh elektrik sağlayabileceğini söylüyor.

Yapılan bir analize göre İngiltere, arazisinin %3'ünden daha azını kullanarak şu anda ürettiğinden 13 kat daha fazla yenilenebilir enerji üretebilir.

Friends of the Earth (FoE) tarafından Exeter Üniversitesi'ne yaptırılan araştırmaya göre, karadaki rüzgâr ve güneş enerjisi projeleri İngiltere'deki tüm hanelere iki buçuk kat daha fazla elektrik sağlayabilir.

Şu anda yılda yaklaşık 17 terawatt saat elektrik, karadaki yerli yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediliyor. Ancak güneş panellerinden 130TWh ve karadaki rüzgârdan 96TWh elektrik elde etme potansiyeli bulunmaktadır.

Bu rakamlara, milli parklar, olağanüstü doğal güzellikteki alanlar, yüksek dereceli tarım arazileri ve miras alanları hariç olmak üzere, yalnızca en uygun sahalar dikkate alınarak ulaşılmıştır.

Bazı yorumcular güneş enerjisi çiftliklerinin Birleşik Krallık'ın kendi gıdasını yetiştirme kabiliyetini azaltacağını savunuyor, ancak yeni analiz, tarımsal üretime zarar vermeden kullanılabilecek çok sayıda arazi olduğunu gösteriyor. Golf sahalarının kapladığı alan güneş enerjisi çiftliklerinin kapladığı alandan daha fazladır ve geliştiricilerin çitlerin ve göletlerin bakımı gibi basit önlemlerle biyoçeşitliliği artırmaları istenebilir.

Karadaki rüzgâr santralleri 2015 yılında dönemin başbakanı David Cameron tarafından yasaklanmıştı. Rishi Sunak geçen yıl planlama yönetmeliklerinde küçük değişiklikler yaparak yasağı kaldırmaya yönelik adımlar attığını iddia etti, ancak kampanyacılar bunların etkisiz olduğunu ve gerçek bir planlama reformuna ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Geçen yıl İngiltere'de yeni rüzgâr çiftlikleri için hiçbir plan sunulmadı ve yüksek gaz fiyatları, artan faturalar ve karada rüzgârın en ucuz elektrik üretim biçimi olmasına rağmen çok az yeni gelişme öne çıkıyor.

İhtiyaç duyulan arazi hesaplamalarına çatılardaki güneş panelleri dahil edilmemiştir. Bakanlar, yeni inşa edilen konutlarda güneş panellerinin zorunlu hale getirilmesi çağrılarına direndi. Yeni inşa edilen bir konutu yenilenebilir enerji kaynakları, yüksek dereceli yalıtım ve diğer düşük karbonlu özelliklerle donatmak bir konut geliştiricisi için 5.000 £'dan daha az maliyetlidir, ancak aynı standartta güçlendirmek yaklaşık 20.000 £'a mal olur ve maliyet ev sahibi tarafından karşılanır. Konut geliştiricileri Muhafazakar Parti'ye en büyük bağışta bulunanlar arasında yer alıyor.Slider Altına