İngiltere'nin Güneş Enerjisi Kapasitesi 2020'de 545 MW Arttı

24 Ocak 2021 Dergi:

Birleşik Krallık'ın güneş fotovoltaik (PV) enerji endüstrisi, 2020'de İngiltere'nin temiz enerji geçişini destekleyerek büyük bir büyüme sağladı. İngiltere'nin güneş enerjisi kapasitesi 2020'de 545 MW arttı.
Solar Media Ltd. ve Solar Energy UK tarafından yapılan yeni analize göre, geçen yıl - Birleşik Krallık'ın sübvansiyonsuz güneş yatırımlarının ilk tam takvim yılı oldu ve 545 megawatt (MW) yeni güneş PV kapasitesi kuruldu. Bu, 2019 yılına göre yıllık yüzde 27 artış anlamına geliyor.
2020'deki yeni kapasitenin yüzde 60'ı yere monteli PV sistemlerinden geldi. Kalan yüzde 40'ı çatılara kuruldu ve bunun çoğu ticari ve endüstriyel binalara yerleştirildi.
Solar Energy UK CEO'su Chris Hewett, "Bu rakamlar, hükümetin Birleşik Krallık'ın güneş enerjisi endüstrisinin gücünü anlamaya başladığını gösteriyor. Güneş enerjisi, ülke çapında insanların evleri için temiz, ucuz enerjiden ve elektrikli araçlar gibi teknolojiden yararlanmasını sağlayacak. İngiltere'nin güneş devrimi hakkında bilgi edinmeyi her zamankinden daha kolay hale getirecek olan Solar Media ile bu ortaklığı başlatmaktan mutluluk duyuyoruz" dedi.
Solar Media'nın araştırma başkanı Finlay Colville, İngiltere güneş enerjisi endüstrisinin şu anda güçlü büyüme dinamiklerine sahip, sübvansiyon sonrası bir aşamada etkin bir şekilde çalıştığını, 2021 ve sonrasına yönelik görünümün yatırımlarla birlikte gigawatt-plus seviyesinde devam etmesinin beklendiğini söyledi. Şimdi hem çatı üstü hem de yere montaj projeleri için sektöre talep artıyor.
2020'nin sonunda, Birleşik Krallık'ta 13,9 gigawatt (GW) güneş enerjisi kapasitesi kuruldu. Bu, Hükümet tarafından açıklanan mevcut rakamlardan neredeyse 0,5 GW daha yüksek olup, bu durumun ele alınması için tekrarlanan endüstri çağrılarına rağmen, Hükümetin veri toplama çabalarının amaca uygun olmadığını göstermektedir.
2020 boyunca yeni güneş enerjisi tesislerinin kurulma hızı, İngiltere güneş enerjisi üretimi için rekor kıran bir yıl olmasını sağladı. Sheffield Solar tarafından sağlanan bilgilere göre, Nisan 2020'de güneş, tüm zamanların en yüksek üretim rekorunu 9.68 GW'a çıkarırken, Mayıs 2020'de güneş enerjisi tüm elektriğin yüzde 11'ini sağladı.
2020'deki en güçlü büyüme, büyük kamu hizmeti ölçeğindeki projelerle desteklenen yere montaj segmentinden geldi. COVID-19'un etkisi hariç tutulduğunda, konut sektörü de 2020 yılında güçlü bir şekilde toparlandı.
Solar Energy UK ile Solar Media Ltd. arasındaki yeni çalışma, İngiltere'de eklenen yeni solar PV kapasitesi için üç aylık ve yıllık piyasa güncellemelerini içeriyor, Solar Media Ltd, Solar Energy UK üyeleri için çok ihtiyaç duyulan çevrimiçi bir veri kaynağı sağlıyor.